Uredništvo | 7. 6. 2024, 15:23

Redke in nenavadne vrste raka pri mladih bolnikih: je za porast rakavih obolenj kriv covid-19?

Profimedia

Čeprav znanstveniki ne morejo dokončno izključiti vloge cepiv proti covidu, menijo, da so dokazi, ki kažejo na virus, veliko močnejši.

Zdravniki v ZDA poročajo o skrb vzbujajočem zdravstvenem trendu. Po pandemiji covida-19 so namreč opazili porast nenavadnih in redkih vrst raka, kot je holangiokarcinom pri mlajših bolnikih, ki ne spadajo v rizične skupine. Številni med njimi tovrstnih bolezni nimajo v družinski zgodovini. Nekateri zdravniki so zato izrazili skrb, da bi lahko razvoj rakavih obolenj pospeševal covid-19, poroča Washington Post.

zdravnik
Profimedia

Ameriški onkolog česa podobnega še ni videl

Eden od zdravnikov, ki so opazili porast rakavih obolenj, je onkolog iz Severne Karoline Dr. Kashyap Patel, ki je leta 2021 obravnal bolnika v štiridesetih s holangiokarcinomom - redko in smrtonosno vrsto raka na žolčniku, ki običajno prizadene ljudi v 70. in 80. letih

Nato se je srečal s še več drugimi pacienti, pri katerih so odkrili različne vrste raka, česar, kot je dejal, pred tem v dveh desetletjih opravjlanja zdravniškega poklica še ni videl.

Prispevek, ki ga je objavil Washington Post, je na Facebooku povzel tudi slovenski komunikator znanosti Sašo Dolenc.

Nekateri virusi pospešujejo razvoj rakavih obolenj

Dolenc je poudaril, da bo za morebitne dokončne odgovore, ali bi lahko bil nenavadne rakave spremembe odgovoren virus SARS-CoV-2, potrebnih še veliko let raziskav. Hkrati je že od 60. let prejšnjega stoletja znano, da lahko virusi, kot so HPV, Epstein-Barr in hepatitis B pospešujejo razvoj rakavih obolenj.

Čeprav znanstveniki ne morejo dokončno izključiti vloge cepiv proti covidu, menijo, da so dokazi, ki podpirajo teorijo o virusih, veliko močnejši. Laboratorijski testi namreč kažejo, da lahko beljakovine koronavirusov ponovno prebudijo mirujoče rakave celice in spodbudijo njihovo rast, kar povečuje verjetnost diagnoze raka dojk, želodca in krvi.

koronavirus
Profimedia

Koronavirus lahko vpliva na gene

Ker pa gre za virus, ki je izbruhnil šele pred štirimi leti, so tudi raziskave povezav novega koronavirusa za rakom razmeroma nove. V članku navajajo prispevek v znanstveni reviji Biochimie iz leta 2023, kjer so avtorji natančno opisali različne načine, s katerimi lahko koronavirus spremeni gene, ki preprečujejo nastanek tumorjev, in povzroči razširjeno vnetje po celotnem telesu. 

To vnetje lahko privede do razvoja rakavih celic v različnih organih, vključno s pljuči, trebušno slinavko in debelim črevesjem, povzema Daily Mail.

mikroskop
Profimedia

Potrebne bodo podrobnejše raziskave

"Nacionalni podatki v ZDA in podatki velikih onkoloških ustanov potrjujejo porast agresivnih in pozno odkritih primerov raka od začetka pandemije. Seveda pa nekateri strokovnjaki ostajajo skeptični glede neposredne povezave med respiratornimi virusi, kot je covid-19, in razvojem raka," je v svoji objavi zapisal Dolenc.

Ob tem je poudaril, da znanstveniki zato opozarjajo na potrebo po podrobnejšem preučevanju dolgoročnih učinkov okužbe z virusom SARS-CoV-2 na zdravje. "Različne raziskovalne skupine preučujejo povezave med dolgim covidom, vnetjem in razvojem raka, vključno s študijami na miših in genetskimi analizami organov umrlih zaradi covida-19," je zaključil.

Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino