Obstaja veliko načinov za izboljšanje zdravja črevesja. Lahko začnemo uživati probiotike, se prehranjevati s fermentirano hrano in vključevati prebiotične vlaknine v prehrano.
Ko govorimo o zdravju črevesja, imamo v mislih mikroorganizme, ki živijo v našem prebavnem sistemu. Ohranjanje zdravega črevesja je ključnega pomena za naše fizično in duševno zdravje, imunski sistem in splošno dobro počutje. Bakterije, virusi in kvasovke, ki jih imamo v telesu na milijone, s skupnim izrazom imenujemo črevesna flora.
Naše telo vsebuje veliko mikrobov, ki pomagajo ohranjati naše zdravje, nekateri so celo osnovni gradniki našega delovanja. Poznamo pa tudi škodljive mikrobe, zlasti kadar se razmnožijo.
Spoznajte 5 znanstveno podprtih metod, ki izboljšujejo črevesno zdravje:
1. Uživajte probiotike in fermentirano hrano
Bakterije, ki podpirajo naše zdravje, odlično uspevajo, če zauživamo probiotike. Najdemo jih kot prehranska dopolnila v lekarnah, v naravni obliki pa obstajajo v fermentirani hrani, kot so:
- fermentirana zelenjava
- kefir
- kimči
- kombuča
- miso
- kislo zelje
- tempeh
2. Ne pozabite na prebiotične vlaknine
Probiotiki se hranijo s prebiotiki, proces pa omogoča rast dobrih bakterij. Najdemo jih v naslednjih živilih:
- šparglji
- banane
- česen
- artičoke
- čebula
- polnozrnata živila
3. Jejte manj sladkorja in sladil
Uživanje večjih količin sladkorja in umetnih sladil povzroča neravnovesje v črevesnem mikrobu. Klasična zahodnjaška prehrana vključuje veliko sladkorja in maščob, kar negativno vpliva na črevesje in se posledično pozna na naših možganih in obnašanju. Sladkor tudi povečuje razrast bakterij, ki jih povezujejo s črevesnimi boleznimi, kot so sladkorna bolezen in bolezni srca.
4. Redno telovadite
Redna telesna aktivnost pripomore k splošnemu zdravju srca, izgubi telesne teže in ohranjanju zdrave vitke linije, prav tako izboljšuje zdravje črevesja. Vsak teden bi morali telovaditi vsaj 150 minut, vaje za moč pa naj bi izvajali dvakrat ali večkrat tedensko.
5. Zagotovite si dovolj spanca
Dobro prespana noč izboljšuje razpoloženje, zaznavo in črevesno zdravje. Slab spalni bioritem in motnje v spancu negativno vplivajo na črevesno floro, kar povečuje možnost za vnetja. Poskrbite, da boste vsak dan hodili spat ob isti uri in se prav tako ob isti uri zbudili. Na noč je treba odspati vsaj 7 ur.
S spremembo življenjskega sloga in prehranskih navad poskrbimo za zdravo črevesno floro, s tem pa se bomo počutili bolje tako fizično kot psihično. Pozitivne spremembe lahko dosežemo z vključevanjem probiotikov in prebiotikov v prehrano, priporočljivo je tudi, da se izogibamo prekomerni uporabi antibiotikov in razkužil, kolikor je to mogoče.
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"