Po cepljenju z enim od uveljavljenih cepiv so po naključju odkrili zmanjšano pojavnost hude bolezni, ki prizadene starejše.
Bi lahko v prihodnosti demenco preprečevali s cepljenjem? Tako kažejo nekatere študije, ki ugotavljajo, da je pojavnost demence pri cepljenju z nekaterimi cepivi manjša. Do takšnih dognanj so nedavno prišli britanski raziskovalci, ki so s podatki iz zdravniških kartotek 200 tisoč Američanov prišli do ugotovitve, da je pojavnost demence manjša pri tistih, ki so bili cepljeni z novim cepivom proti pasavcu poroča N1.
Za 17 odstotkov manjša pojavnost demence
Uradnega zdravila za zdravljenje demence oziroma cepiva, ki bi demenco preprečevalo, še ni, vendar indici, ki so jih zaznali raziskovalci z britanske univerze v Oxfordu, kažejo, da bi lahko s cepivom proti pasavcu, ki ga sicer povzroča virus noric, zamaknili tudi pojav demence, ki je sicer eden najpogostejših posrednih vzrokov smrti pri starejših.
Podobni indici so se kazali že leta 2006, ko je bilo potrjeno cepivo Zostavax in so številne študije namigovale, da so cepljeni s tem cepivom izpostavljeni manjšemu tveganju za razvoj demence. Po tem, ko so leta 2017 začeli cepiti z novim, bolj učinkovitim cepivom proti pasavcu, ki se imenuje Shingrix, pa raziskovalci ugotavljajo, da bi lahko bili učinki tega cepiva proti demenci še večji.
Do ugotovitev so prišli s preučevanjem več kot 200 tisoč zdravstvenih kartotek Američanov, med katerimi je približno polovica prejela novo cepivo Shingrix, druga polovica pa starejše cepivo Zostavax. Pri tistih, ki so prejeli novejše cepivo, so raziskovalci zaznali, da je pojavnost demence za 17 odstotkov nižja.
Učinek precej večji pri ženskah kot pri moških
Tisti, pri katerih se demenca ni razvila, so tako imeli na voljo skoraj šest mesecev oziroma dodatnih 164 dni življenja brez te bolezni. Učinek cepiva je bil najbolj opazen pri ženskah, ki so imele kar 22 odstotkov manjšo možnost za pojavnost demence, medtem ko se je pri moških pojavnost zmanjšala za 13 odstotkov.
Ugotovitve raziskovalcev morajo zdaj potrditi še klinične raziskave, preden bi lahko imele pomembne posledice za potencialne bolnike, zdravstvene storizve in javno zdravje, je pojasnil Maxime Taquet z Univerze v Oxfordu. Ker so lani s cepivom Shingrix začeli cepiti tudi v Združenem kraljestvu, bodo pri tem pozorno spremljali tudi učinke na razvoj demence.
Raziskovalci so sicer posebej poudarili, da podjetje, ki izdeluje omenjeno cepivo, pri študiji ni sodelovalo, piše N1.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del