27. 12. 2021, 14:04

Dr. Zarja Muršič: "Zavedati se moramo, da vsega (o omikronu) v tem trenutku ne vemo!"

profimedia

Dr. Zarja Muršič, ki se je tekom pandemije izkazala kot eden redkih javnih komunikatorjev znanosti, ki epidemijske dileme znajo jasno in poljudno predstaviti javnosti, je biologinja, evolucijska antropologinja, kognitivna znanstvenica in znanstvena novinarka.

V intervjuju za Žurnal24 je med drugim povedala:

"Panika je problematična, poleg tega pa je težko vedeti, kako se ljudje na takšno novico odzovejo. Pomembno je, da so informacije čim bolj točne. Različica se je razvijala neodvisno od delte. Obstajajo različne hipoteze, kako je do tega prišlo. Omikron ima ogromno mutacij. Za nekatere predvidevamo, kaj naj bi naredile, ampak vprašanje je, kaj naredi kombinacija teh mutacij. Tega ne vemo. Treba je poudariti, da določenih zadev še ne vemo. Še zdaj ne vemo, ali bi morali biti bolj zaskrbljeni in ali bi morali biti še bolj previdni, ampak predvsem bi poudarila to, kar se mi zdi, da smo povsem pozabili. Mi že leto in pol poznamo glavne metode, tj. nefarmakološke ukrepe, ki bodo ne glede na vse te mutacije delovale tudi proti tej različici. Še vedno gre za respiratorni virus, ki se širi na enak način. Zavedati se moramo, da vsega v tem trenutku ne vemo, vemo pa, kdaj lahko pričakujemo prve rezultate raziskav. V tednu oziroma dveh smo dobili informacije o nevtralizacijskih protitelesih. Mesec dni potrebujemo za podatke o hitrosti širjenja in še kakšen mesec, da vidimo, ali različica povzroča težjo bolezen ali ne. Potrebno je tudi razumeti, da primerjava z različico od lani, ko smo bili skoraj vsi dovzetni, pa nihče cepljen, ni najboljša. Zdaj imamo večino populacije, v kateri so nekateri covid že preboleli, veliko pa se jih je tudi že cepilo. Lahko, da je različica v resnici bolj ali enako nevarna, ampak ker nismo več povsem dovzetni, manjkrat povzroča težji potek bolezni. V teh dneh dobivamo prve podatke o tem, v kako težek potek covida vodi okužba z različico omikron, iz Združenega kraljestva in Danske. Ko so število primerov okužb in hospitalizacij pri različici omikron primerjali z delto v istem časovnem obdobju so ugotovili, da pride pri okužbah z omikronom do manj hospitalizacij v primerjavi z delto. Vseeno pa hitra rast primerov pri različici omikron, lahko ponovno vodi v višji pritisk na zdravstvo oziroma ta pritisk podaljša."

Vir: intervju z Zarjo Murščič na Žurnal24.si

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem