Skrb vzbujajoča ugotovitev raziskovalcev: le ena energijska pijača na mesec ima poguben vpliv na zdravje

23. 1. 2024, 11:55 | K. Ž.
Deli
Skrb vzbujajoča ugotovitev raziskovalcev: le ena energijska pijača na mesec ima poguben vpliv na zdravje (foto: Profimedia)
Profimedia

Nedavna študija je razkrila, da lahko le ena energijska pijača na mesec poveča tveganje za nastanek težav s spanjem.

V nedavni študiji so norveški raziskovalci ugotovili, da redno pitje energijskih pijač, kot sta Red Bull in Monster, poveča tveganje za nespečnost.

Mladi med 18 in 35 leti, ki so energijske pijače uživali vsak dan, so spali približno pol ure manj kot tisti, ki so jih pili občasno ali pa sploh ne, poroča britanski The Sun.

Visoka vsebnost kofeina namreč škoduje kakovosti spanca, tudi če je uživanje energijskih pijač le občasno. "Že majhne količine energijskih pijač so povezane s slabšim spanjem," je dejala vodilna avtorica Siri Kaldenbach iz Innlandet Hospital Trusta. "Večina povezav med pitjem energijskih pijač in spanjem je bila pri študentih in študentkah podobna, vendar je bilo tudi nekaj opaznih izjem."

"Pri moških je bil vpliv na čas odhoda v posteljo in čas vstajanja močnejši kot pa v primerjavi z ženskami."

Približno eden od treh Britancev trpi za nespečnostjo, ki otežuje spanec, medtem ko skoraj tri četrtine ne spi priporočenih sedem do devet ur na noč. Premalo spanja je povezano s številnimi resnimi zdravstvenimi težavami, vključno z boleznimi osrčja, Alzheimerjevo boleznijo, tesnobo in depresijo.

Energijske pijače vsebujejo povprečno 150 miligramov kofeina na liter. Prav tako vsebujejo sladkor.

Raziskovalci so prejšnji teden pozvali k prepovedi prodaje mladim zaradi povezav s tesnobo, stresom in samomorilnimi mislimi. Britanska vlada trenutno razpreda o predlogu o ukinitvi prodaje energijskih pijač otrokom, mlajšim od 16 let.

Znaten vpliv na spanec

Najnovejša študija, objavljena v BMJ Open, je raziskovala, kako pitje energijskih pijač vpliva na spanec pri mladih. Raziskovalci so anketirali 53.266 norveških študentov in jih spraševali, kako redno pijejo energijske pijače in kako dobro spijo.

Razdeljeni so bili v skupine. Ena skupina pijač nikoli ne uživa oziroma jih le redko, druga skupina jih pije enkrat do trikrat na mesec, tretja jih tedensko, četrta jih dvakrat do trikrat na teden, peta pa štirikrat do šestkrat na teden ali pa vsak dan.

Pitje kakršnihkoli energijskih pijač je pri moških, ki so popili eno do tri pijače na mesec, povečalo težave s spanjem. Tveganje za nespečnost je bilo tako 12 odstotkov večje, pri ženskah pa 19 odstotkov.

Moški, ki so spili dve ali tri pijače na teden, so imeli 35 odstotkov večjo verjetnost, da bodo zaspali šele po polnoči. Imeli so tudi 52 odstotkov večjo verjetnost, da bodo spali manj kot šest ur ter 60 odstotkov večjo verjetnost, da se bodo ponoči večkrat zbujali.

Ženske, ki so pile enako količino, so imele 20 odstotkov večjo verjetnost, da bodo zaspale šele po polnoči. Prav tako je bila 58 odstotkov večja verjetnost, da bodo spale manj kot šest ur in 24 odstotkov večjo verjetnost, da se bodo ponoči zbujale.

https://www.metropolitan.si/zdravje/studija-razkriva-ali-so-magnezijevi-pripravki-zares-ucinkoviti-pri-odpravljanju-krcev-v-nogah/