Znanstveniki odkrili šokantno povezavo med neplodnostjo in snovmi, ki so v naših domovih

21. 12. 2023, 07:00 | N. V.
Deli
Znanstveniki odkrili šokantno povezavo med neplodnostjo in snovmi, ki so v naših domovih (foto: Profimedia)
Profimedia

Čeprav zaradi vseprisotne narave kemikalij težko nadzorujemo svojo izpostavljenost, svetujemo, da odslej redno preverjate oznake potrošniških izdelkov.

Nekatere snovi v gospodinjskih izdelkih povzročijo zmanjšanje verjetnosti zanositve, so dokazali okoljski in reproduktivni epidemiologi. To so snovi, ki vsebujejo ftalate. Največ škodljivih ftalatov lahko najdemo v igračah, šamponih in ličilih.

Ftalati

Raziskava, objavljena prejšnji teden v reviji Environmental Health Perspectives, opozarja na povezavo med izpostavljenostjo ftalatom pred spočetjem in spremembami ženskih reproduktivnih hormonov. Telo namreč razgradi ftalate v metabolite, ki se izločijo z urinom in jih je mogoče analizirati. "Ftalati so vseprisotni endokrini motilci in izpostavljeni smo jim vsak dan," pravi glavna avtorica raziskave Carrie Nobles, docentka za okoljske zdravstvene vede na Fakulteti za javno zdravje in zdravstvene vede.

Ftalate najdemo v običajnih izdelkih, kot so šamponi, ličila, vinilne talne obloge, igrače in medicinski pripomočki. Ljudje so jim izpostavljeni predvsem z zaužitjem hrane in tekočine, ki je prišla v stik z izdelki, ki vsebujejo te kemikalije. V hrano prehajajo že med proizvodnjo, v kateri delavci prehrambne industrije v plastičnih rokavicah pakirajo hrano v različne vrste plastičnih folij, pa tudi celofanov. Ftalati so lahko tudi v različnih kablih in ceveh pa tudi v tkaninah za zaščitna oblačila

Šokantno razkritje: ftalati so lahko krivi za neplodnost

Raziskovalci so izmerili 20 metabolitov ftalatov v vzorcih urina, odvzetih ob vključitvi udeleženk v raziskavo. V raziskavi je sodelovalo 1228 udeleženk, ki so poskušale zanositi. Ženske, ki so zanosile, so spremljali skozi nosečnost. Ugotavljali so, kako so negativni vplivi iz okolja, kot so ftalati, povezani s tem, kako dolgo traja, da zanosimo.

Opazili so, da so osebe, ki so bile bolj izpostavljene ftalatom, težje in po dlje časa uspele zanositi. "Ko je bila izpostavljenost večja, smo opazili večji učinek," je dejala Noblesova. Ženske, ki so pokazale višje ravni ftalatov, so imele nižji estradiol in višji folikle-stimulirajoči hormon v menstrualnem ciklu, ki imata pomembno vlogo pri ovulaciji in zgodnji vzpostavitvi nosečnosti, raziskavo povzemajo na portalu Student.si.

Kako se zaščititi?

Čeprav zaradi vseprisotne narave kemikalij težko nadzorujemo svojo izpostavljenost, svetujemo, da preverite oznake potrošniških izdelkov in poiščete možnosti brez ftalatov. Evropska komisija je sicer leta 2020 prepovedala štiri vrste ftalatov: Bis(2-etilheksil) ftalat(DEHP), Benzil butil ftalat (BBP), Dibutil ftalat (DBP) in Diizobutil ftalat (DIBP). Že leta 2007 pa so prepovedali uporabo teh ftalatov v vseh igračah in izdelkih za nego otrok. Vendar pa jih lahko še vedno vsebujejo drugi plastični proizvodi.

Vpliv ftalatov na okolje

Poleg škodljivih učinkov ftalatov na človeka je vse bolj jasno, da vplivajo negativno tudi na celotno okolje. Mnogim nevarnostim za ljudi in okolje se je lažje izogniti, če vemo, kako s plastiko pravilno ravnati.

Zlasti si je treba zapomniti, da plastika in toplota ne gresta dobro skupaj. Toplota namreč pospešuje in povečuje izločanje teh kemikalij v hrano in pijačo, zato ne puščajmo plastične embalaže dalj časa na soncu in je ne segrevajmo v mikrovalovni pečici. Hrano raje shranjujmo v steklenih, keramičnih ali lesenih posodah. Kot kažejo nekateri izsledki, že tri dni prehranjevanja z živili, ki niso bila shranjena v plastičnih posodah in folijah, dva- in celo trikratno zmanjša raven teh kemijskih snovi v našem urinu.

Previdno pred obdarovanjem: če ste kupili to darilo, ga takoj vrnite

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"