Gobica za pomivanje posode je v kuhinji v stalni uporabi. Če je ne menjate redno, ima lahko to posledice na vašem zdravju.
Gobice za pomivanje posode so obvezne v vsakem gospodinjstvu. Toda ti mali čistilni pripomočki so idealno gojišče za bakterije. Tudi po temeljitem spiranju pod vodo se v gobici še vedno skrivajo številni mikrobi.
Tako pogosto morate menjati gobico
Študija Univerze Furtwangen in Univerze Justusa Liebiga v Giessnu je pokazala, da se v gobicah razmnožuje 362 različnih vrst bakterij. Gobice so večinoma narejene iz pene, katere pore ponujajo veliko površino za širjenje bakterij.
Po mnenju strokovnjakov je zato treba gobice menjati vsaj enkrat na teden, poroča portal oe24.
- Raje trpel neznosne bolečine, kot pa šel k zdravniku
- Recept: napitek iz te rastline je rešitev za marsikatero težavo
Leglo bakterij
Polovica najpogostejših vrst bakterij spada v tako imenovano drugo rizično skupino. To pomeni, da so potencialno patogene. Najpogostejše so okoljske in vodne bakterije. Toda bakterije, ki se običajno pojavljajo na človeški koži, se razmnožujejo tudi v kuhinjskih gobicah. V tolažbo je sicer to, da so fekalne bakterije odkrili le v majhnih količinah.
Ali gobice lahko operemo?
Redna menjava gobic žal ustvarja veliko odpadkov in obremenjuje okolje. Vendar teh pripomočkov ni priporočljivo redno prati. Čeprav se število bakterij zmanjša, se patogeni še hitreje razmnožujejo. Raziskovalci sumijo, da je to posledica povečane tolerance na stres, še poroča omenjeni portal. Strokovnjaki zato priporočajo tedensko menjavo gobic ter shranjevanje na suhem mestu.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"