Hernija diska je pogosta težava, ki prizadene številne ljudi po vsem svetu, povzroča hude bolečine in omejuje gibanje. Ko se soočimo s to diagnozo, se pogosto pojavi vprašanje: ali je operacija neizogibna? Čeprav je kirurški poseg lahko učinkovit, prinaša s seboj tudi določena tveganja in precej daljši čas okrevanja. Zato je ključno, da pred posegom razmislimo o vseh možnostih, ki jih ponuja sodobna rehabilitacija.
Hernija diska nastane, ko mehka notranja vsebina medvretenčnega diska (nucleus pulposus) izstopi skozi zunanjo plast (anulus), kar posledično pritisne na živce in povzroči značilno bolečino v hrbtenici.
Kje se najpogosteje pojavi? Lahko se pojavi kjerkoli vzdolž hrbtenice, najpogosteje pa v ledvenem delu hrbtenice. Gre za enega najpogostejših vzrokov za bolečine v križu med 30. in 50. letom starosti.
Rehabilitacija hernije diska je prvi in najpomembnejši korak pri zdravljenju hernije diska. S pravilno in dosledno fizioterapevtsko rehabilitacijo je mogoče povsem umiriti bolečine, obnoviti funkcionalnost hrbtenice in se vrniti k vsakodnevnim aktivnostim brez invazivnih posegov.
Raziskave so dokazale, da lahko ustrezna rehabilitacija pripomore k popolni resorpciji hernije in prepreči potrebo po operaciji. Specialna fizioterapija, ki vključuje specifične vaje za krepitev hrbtnih mišic, izboljšanje fleksibilnosti in stabilizacijo hrbtenice, igra ključno vlogo pri procesu okrevanja.
Zavedati se moramo, da je proces zdravljenja hernije diska kompleksen in zahteva celostni pristop, ki vključuje fizioterapijo, terapevtske vaje, spremembe življenjskega sloga in izobraževanje bolnika.
Kako prepoznati simptome hernije diska?
Hernija diska se lahko pojavi v katerem koli od treh delov hrbtenice (cervikalnem, torakalnem ali ledvenem). Vratni in ledveni predel sta najbolj obremenjena dela hrbtenice, zato je hernija na tem mestu najpogostejša.
Medtem ko zdravi diski običajno pomagajo absorbirati obremenitve, ki se izvedejo na hrbtenico, je blaženje sil pri herniji močno okrnjeno, kar vodi v stisk živčnih korenin. Živci so izredno občutljive strukture, ki se na vsako kompresijo odzovejo z bolečinskim dražljajem.
Hernija diska v ledvenem delu hrbtenice povzroči:
● Bolečine v križu
● Bolečine, ki se širijo v zadnjico, noge ali stopala
● Šibkost in mravljinčenje
Hernija diska v vratnem delu hrbtenice povzroči:
● Bolečine v vratu in lopatici
● Bolečine, ki se širijo po eni roki
● Mravljinčenje ali šibkost v roki, roki ali prstih
Kako vaši simptomi vplivajo na potek terapije? Med oceno utesnitve živca, bo fizioterapevt proučil, ali gibanje v določeni smeri povzroči izboljšanje ali popolno izginotje simptomov v vaših rokah ali nogah.
To je znano kot smerna preferenca in bo pomagalo fizioterapevtu določiti najboljše terapevtske vaje za vas. Na enak način, če gibanje v določenih smereh povzroči poslabšanje bolečine se vaje, ki vključujejo tovrstno gibanje, običajno izogibajo v zgodnjih fazah zdravljenja.
POZOR! Če se pojavi izguba nadzora nad mehurjem ali črevesjem, lahko nakazuje na resnejšo težavo, imenovano sindrom cauda equina. Gre za redko, a nevarno stanje, ki nastane zaradi stiskanja korenin spinalnih živcev in zahteva takojšnjo zdravniško pomoč.
Kdaj se odločiti za fizioterapevtsko rehabilitacijo?
Prva 2 dni po nastopu simptomov sta pogosto najbolj boleča. Pogosto se bolniki prestrašijo, da bi stanje z gibanjem še poslabšali. Medtem ko je strah povsem normalen, je pomembno, da ostanete aktivni in se izogibate počitku v postelji.
Začetno zdravljenje s fizioterapijo v akutnih fazah hernije diska prinese takojšnje olajšanje simptomov, medtem ko za doseganje trajnih rezultatov potrebujemo nekaj tednov.
Ob pojavu nenadne bolečine v križu vam priporočamo obisk specialista fizioterapije za zdravljenje patologij hrbtenice. Ob prvem obisku izvedemo diagnostično terapijo - postopek, namenjen natančni oceni vašega stanja in simptomov, ki nam omogoča celovito razumevanje vaših potreb in določitev najučinkovitejšega pristopa k zdravljenju.
Rehabilitacijski program v Kliniki Medicofit je popolnoma prilagojen posamezniku in vključuje uporabo specializiranih tehnik, kot je manualna terapija - gre za precizne ročne tehnike in tehnike mobilizacije tkiva, ki so ključne za obnovo funkcionalnosti.
Pri zdravljenju uporabljamo tudi najnaprednejše fizioterapevtske naprave, zasnovane za pospeševanje celjenja poškodovanega diska. Med njimi so TECAR WINTECARE terapija, visokoenergijski SUMMUS laser, SIXTUS terapija ter visokofrekvenčna elektrostimulacija HiTOP.
Ali ste vedeli, da v Kliniki Medicofit pri zdravljenju hernije uporabljamo diamagnetoterapijo PERISO? Gre za novost in pravi preboj na področju neinvazivnega zdravljenja, s katerim lahko dosežemo popolno resorpcijo izbočenega diska v normalno lego. Terapija je povsem varna in neboleča.
Za dolgoročno zdravje hrbtenice je pomembno, da se prepoznajo mišična neravnovesja in porušeni vzorci gibanja, ki lahko dodatno obremenjujejo hrbtenico. S pomočjo specializiranih vaj se ta neravnovesja odpravijo, kar omogoča uspešno rehabilitacijo hrbtenice.
Medtem ko se akutna fizioterapija osredotoča na gibe, ki takoj olajšajo simptome, poznejša faza kineziološke rehabilitacije vključuje postopno ponovno uvajanje gibov, ki so bili prej boleči.
Ali lahko vaje za hrbtenico izvajam sam? Agresivni in ponavljajoči se gibi hrbtenice med fazo vnetja lahko podaljšajo čas zdravljenja ali povzročijo dodatne poškodbe. Zato je pomembno, da vaj ne izvajate sami brez strokovnega nadzora.
Celoten rehabilitacijski program je prilagojen specifičnim potrebam posameznika, zato se lahko zanesete na strokovnost in najsodobnejše neinvazivne metode, ki vam bodo pomagale pri optimalnem okrevanju.
Kdaj je potrebna operacija hernije diska?
Bolečina v hrbtenici je pogost problem, s katerim se sooča veliko ljudi, vendar obsežne raziskave in sodobna praksa jasno kažejo, da kirurški posegi hrbtenice niso vedno potrebni.
Prave nujne indikacije za operacijo hernije diska so zelo redke. Ko se pojavijo prvi bolečinski simptomi ali začetni znaki kroničnih bolečin v križu, je operacija potrebna pri manj kot 5 % bolnikov.
Kdo resnično potrebuje kirurški poseg? Kirurški poseg je priporočljiv predvsem v redkih primerih, ko se pojavijo resne nevrološke motnje, hujša mišična šibkost ali težave z nadzorom mehurja in črevesja. Zmotno in zastarano je prepričanje, da operacija prinaša boljše rezultate.
Sodobna znanost in sodobne rehabilitacijske raziskave dokazujejo, da je fizioterapevtsko zdravljenje hernije diska v praksi bolj uspešno kot invazivni posegi, saj zagotavlja dolgoročno zdravje hrbteničnega stebra.
Ali se po operaciji lahko hernija diska ponovi?
Operacija hernije diska ne zagotovi, da se hernija ne bo ponovila. Hernija se ponovno pojavi v približno 15 do 30% v različnih obdobjih po operaciji – takoj po posegu, nekaj tednov ali mesecev po operaciji.
V nekaterih primerih se lahko ponovitev hernije izrazi v obliki bolečine v hrbtu tudi do 2 leti po mikrodiskektomiji, pri čemer bolniki doživljajo simptome, podobne tistim pri prvotni herniji diska.
Najmanjše tveganje za ponovitev težav imajo bolniki, ki so po posegu izvedli celostno fizioterapevtsko rehabilitacijo, saj je potrebno ponovno doseči mišično simetrijo in moč hrbtne muskulature.
Poseg sam po sebi sicer odstrani izstopajoči disk, ne odpravi pa osnovnega vzroka, ki je privedel do nastanka težav na prvem mestu – to omogoči kvalitetna rehabilitacija.
Pridružite se številnim zadovoljnim pacientom Klinike Medicofit, ki so že našli olajšanje in izboljšanje s pomočjo našega strokovnega in individualnega pristopa.