Zdravje Promocijsko sporočilo

Imate težave s spanjem? Morda je kriv TA hormon!

22. 11. 2024, 12:54 | M.K.
Deli
Imate težave s spanjem? Morda je kriv TA hormon! (foto: Profimedia)
Profimedia

Dovolj naj bi spala le tretjina odraslih Slovenk in Slovencev.  

Spanje je ena izmed temeljnih potreb našega telesa, ki neposredno vpliva na naše zdravje, energijo in splošno počutje. Zadosten in kakovosten spanec telesu omogoča, da se regenerira, utrdi spomine in ohranja ravnovesje v telesnih funkcijah. A raziskave kažejo, da kar dve tretjini odraslih iz razvitega sveta spi premalo, kar pomeni manj kot 7-9 ur na noč.  

Zakaj premalo spimo?  

Tudi v Sloveniji ni slika nič kaj bolj obetavna. Raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje je denimo pokazala, da v Sloveniji dovolj dolgo spi le tretjina odraslih (33 % moških in 37 % žensk med 18. in 74. letom starosti). Razlogi za to so lahko različni, tako fizični (bolečine v prsih ali trebuhu, oteženo dihanje zaradi dihalnih obolenj, kašelj, zgaga, hormonsko neravnovesje (zlasti med menstruacijo in menopavzo), bolezni možganov, pogosto uriniranje), kot psihični (stres, anksioznost, strah, depresija, bipolarna motnja, shizofrenija ipd.).  

Prav tako se lahko težava s spanjem pojavijo, če jeste tik pred spanjem, pozno popoldne uživate kofein, nikotin ali alkohol, če nenehno spreminjate vaš urnik spanja, torej ne hodite spat in se ne zbujate ob isti uri, če si čez dan privoščite dremež, telovadite pred spanjem ali ste zvečer izpostavljeni modri svetlobi, ki jo oddajajo telefoni, računalniki, televizorji in druge naprave.  

Profimedia

Ti dejavniki namreč lahko povzročijo motnje v cirkadianem ritmu in zmanjšano proizvodnjo melatonina, hormona, ki ga naravno proizvaja epifiza v možganih kot odziv na temo. Melatonin je ključen za uravnavanje naravnih ciklov spanja in budnosti, a se zaradi sodobnega načina življenja in uporabe elektronskih naprav njegova proizvodnja pogosto zmanjšuje, kar lahko vodi do težav s spanjem, kot so nespečnost, pogosta prebujanja med nočjo in nezadostna kvaliteta spanca.  

Kako si lahko pomagate?  

V prvi vrsti je pomembno zlasti, da se pred spanjem zavestno umirite. To pomeni, da se odmaknete od stresa, si morda privoščite vročo kopel, gledanje televizije in telefona pa raje zamenjate za branje ali poslušanje nežne glasbe. Spalni prostor naj bo temen, prezračen tih in bolj hladen, postelja in vzglavnik pa udobna. Za piko na i lahko poskrbita še topla odeja in pa 2 razprška Melatonin ustnega pršila iz Medexa, približno 30 minut pred spanjem.  

Melatonin ustno pršilo je prehransko dopolnilo, ki združuje melatonin, meliso, propolis in vitamin B6 v inovativni formulaciji za podporo naravnemu spanju. Melatonin pomaga uravnavati cirkadiane ritme in spodbuja naravni začetek spanja. Melisa prispeva k sprostitvi in izboljšanju kakovosti spanja, propolis podpira imunski sistem s svojimi protivnetnimi lastnostmi, vitamin B6 pa prispeva k delovanju živčnega sistema in normalnemu psihološkemu delovanju.  

Promocijsko gradivo

Ustno pršilo z melatoninom, meliso, propolisom in vitaminom B6 omogoča hitro in učinkovito absorpcijo, naravna sestava, brez konzervansov, umetnih arom in barvil, pa zagotavlja varno in zdravo uporabo. Melisa in vitamin B6 dodatno podpirata sprostitev in normalno delovanje živčnega sistema, medtem ko je propolis bogat z antioksidanti. Ta kombinacija zagotavlja celovito podporo spancu in splošnemu zdravju, kar je ključ do izboljšanja kakovosti življenja.  

Povrnite si sanje  

Melatonin ustno pršilo je primerno za odrasle z blagimi motnjami spanja, ki se soočajo z občasnimi težavami zaradi stresa, tesnobe ali straju. Prav tako je koristno tudi za ženske v menopavzi, ki doživljajo spremembe v vzorcih spanja, ter za starejše, pri katerih se proizvodnja melatonina naravno zmanjšuje.  

Izdelek je še posebej primeren za tiste, ki uporabljajo računalnike, telefone ali gledajo televizijo pred spanjem, prav pa lahko pride tudi ljudem, ki delajo v nočnih izmenah, se soočajo z zahtevami po stalni dosegljivosti ali trpijo zaradi motenj spanja zaradi časovnih zamikov (jet lag) na potovanjih. Predstavlja odlično alternativo tradicionalnim oblikam melatonina, kot so tablete in kapsule, saj omogoča priročno in prilagojeno odmerjanje ter zagotavlja hitro delovanje.  

Promocijsko gradivo

Ob tem velja poudariti, da se priporočenega odmerka, to je dva razprška na dan, ne sme prekoračiti, saj višji odmerki lahko vodijo v pretirano zaspanost, utrjenost tudi potem, ko se zbudite, ter v številne nezaželene učinke, kot so slabost, bruhanje in glavobol. Prav tako se izdelek ne sme uporabljati pri otrocih, mladostnikih, nosečnicah in doječih materah ter pri ljudeh z določenimi zdravstvenimi stanji, kot so avtoimunske bolezni, epilepsija ali astma.

Ne podcenjujte moči dobrega spanca  

Urejen in kakovosten spanec je ključen za zdravje in dobro počutje, zato poskrbite, da boste spali vsaj 7 ur na noč. Na ta način boste namreč poskrbeli za boljše razpoloženje, izboljšale se bodo vaše psihomotorične sposobnosti ter splošna telesna pripravljenost, lažje se boste spopadali s stresom in učinkoviteje prilagajali na večje obremenitve. Izboljšala se bo tudi vaša imunska odpornost ter okrepila sposobnost pomnjenja. Kopica koristi torej, ki so ključnega pomena za kakovostno ter vitalno življenje.