1. 3. 2022, 18:00 | Promocijska objava

Imate težave z vaginalnimi vnetji? To so prehranski nasveti, s katerimi jih boste preprečili

Profimedia

Ste vedeli, da lahko na vnetja vpliva vaša prehrana? Za vas imamo nekaj prehranskih nasvetov, s katerimi lahko pozitivno vplivate na neprijetna nožnična vnetja. 

#1 Nahranite koristne bakterije

S pravilno izbrano hrano lahko podprete nožnično floro in zdravje vaše nožnice. Hrana, ki jo vnesete v telo, med drugim vpliva tudi na pH nožnice, število koristnih bakterij, stopnjo vnetja v telesu in moč obrambnega odziva.

Mikrobiota je skupek vseh mikrobov, ki živijo v telesu in na njem, sestavljena pa je iz bakterij, virusov in gliv. Je v črevesju, koži, materinem mleku in tudi v nožnici, vpliva pa na delovanje vseh vaših organov, tudi na delovanje možganov in imunskega sistema.

#2 Izogibajte se enostavnih sladkorjev

Če je mogoče, v svojo prehrano namesto belih, luščenih ali procesiranih žit vključite žita in polnovredne žitne izdelke, kot so polnozrnat kruh, polnozrnate testenine, neoluščen riž, ajdova kaša, proso, kuskus ipd.

Polnovredna žita v nasprotju s procesiranimi namreč vsebujejo sestavljene ogljikove hidrate in so boljši vir vlaknin, vitaminov, mineralov in antioksidantov. Ste vedeli, da so ženske, ki imajo neurejeno sladkorno bolezen, bolj dovzetne za glivične okužbe nožnice in zunanjega spolovila? Pogosto uživanje procesiranih ogljikohidratnih živil v prevelikih količinah lahko povzroči kronično povišano raven sladkorja in inzulina v krvi, ki povzroči vnetje v telesu.

#3 V telo vnesite zadostno količino vitaminov

Neuravnotežena prehrana je lahko dejavnik tveganja za vaginalno vnetje. Ženske, ki imajo pomanjkanje določenih vitaminov, so namreč bolj dovzetne za nekatera (bakterijska) vnetja nožnice. Ključna mikrohranila, ki ne smejo manjkati v prehrani, so zato vitamin A in betakaroten, vitamini C, E in D.

Največ vitamina A najdemo v jetrih, jajcih, maslu, siru, ribah in živilih rastlinskega izvora z veliko vsebnostjo betakarotena, vitamin C najdemo v živilih rastlinskega izvora, kot so jagodičevje, zelena zelenjava in agrumi, medtem ko so najbogatejši vir vitamina E rastlinska živila, ki so bogata z nenasičenimi maščobnimi kislinami, predvsem rastlinska olja, oreški, kalčki in semena, vitamin D pa najdete v živilih živalskega izvora kot so ribe, jajca, mleko in mlečni izdelki. 

Če se kljub uravnoteženi prehrani in zdravemu načinu življenja spopadate z glivično okužbo nožnice, vam lahko pomaga učinkovito zdravilo Lomexin® (fentikonazolijev nitrat).