Najprej so te okužbe pri otrocih opažali na Hrvaškem, zdaj jih je vse več tudi pri nas

11. 9. 2024, 12:00 | T. R.
Deli
Najprej so te okužbe pri otrocih opažali na Hrvaškem, zdaj jih je vse več tudi pri nas (foto: Profimedia)
Profimedia

Okužba je zelo nalezljiva, vendar ni nevarna. 

Poročali smo, da se je poleti na hrvaških plažah pojavilo večje število primerov oseb, ki so okužene z impetigom. Strokovnjaki so ob tem opozarjali, da je okužba zelo nalezljiva, ni pa nevarna. Zdaj Večer poroča o tem, da večje število okužb opažajo tudi v Sloveniji. Pediatri naj bi ga poleti namreč opažali pri več otrocih.

Pri otrocih je to sicer najpogostejša okužba kože, v zadnjih desetletjih pa je v precejšnjem porastu. Pediater Leon Radolli, ki v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor zdravi šolsko populacijo, je za Večer izpostavil, da letos primerov ni bistveno več kot prejšnja leta, jih je pa več, kot jih je bilo pred desetletji, zato ocenjuje, da je impetigo v porastu. 

Profimedia

Impetigo povzročajo bakterije 

Okužbo impetigo povzročajo bakterije, ki se najprej preselijo na kožo, potem pa skozi drobne ranice na površini kože v telo. Pogosto se pri manjših otrocih pojavijo na obrazu, predvsem okoli ust in nosu. Z rokami si nato te bakterije oseba prenese po telesu, lahko pa tudi na druge ljudi.

Sicer so bakterije prenosljive tudi prek predmetov, ki jih okuženi prijema. Ne širijo se po zraku, saj to ni kapljična okužba, za Večer še poudari Radolli. Okužba se prenaša prek sladke vode, zaradi česar se otrok z impetigom ne bi smel kopati v bazenu, okuženi otrok pa tudi ne spada v vrtec.

Zdravljenje je odvisno od obsega izpuščajev. Izpuščajev je lahko manj in v tem primeru se zdravijo lokalno, in sicer z antibiotično kremo. Redko pa, v primeru hujše oblike, predpišejo tudi sistemske antibiotike, pojasnjuje Radolli. 

Se spomnite družine Tomažič iz Delovne akcije? To se zdaj dogaja pri njih

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"