Vse več strokovnjakov meni, da ima indeks telesne mase določene pomanjkljivosti.
Indeks telesne mase (BMI) je bil dolgo časa vodilni način za izračun ustrezne telesne teže in posledično tudi kazalnik posameznikovega zdravja.
Toda ocena teže ne ponuja dovolj natančne slike o zdravstvenem stanju posameznika in ne upošteva številnih dejavnikov, ki ravno tako vplivajo na težo in zdravje: mišična masa, oblika telesa ipd. Nekdo z veliko mišicami, ki vplivajo na povečanje telesne teže, tako avtomatsko pade v kategorijo debelosti, čeprav redno trenira in se prehranjuje zdravo.
Tako vse kaže, da bo v veljavo stopila nova metoda, s katero bodo zdravniki lahko bolje ocenili tveganja za bolezni: indeks telesne zaobljenosti, poroča ABC News.
Morda vas zanima tudi:
- Kako debeli smo Slovenci? Ti podatki bi vas morali skrbeti
- Naši južni sosedje po debelosti v vrhu EU
Pomembna je trebušna maščoba
Indeks telesne zaobljenosti ali ITZ namesto telesne teže meri razmerje med višino in obsegom pasu. Tako dobijo zdravniki boljši občutek o količini trebušne maščobe, ki pomembno vpliva na tveganje za številne kronične bolezni.
Obseg pasu v centimetrih in višino v centimetrih lahko vnesete v katerega od številnih spletnih kalkulatorjev za izračun ITZ in dobili boste številko od 1 do 15. Višje vrednosti pomenijo večjo zaobljenost, kar s seboj prinaša tudi večje tveganje za srčne bolezni, diabetes in raka. Že ITZ nad 7 lahko po neki ameriški raziskavi pomeni večjo umrljivost, poroča City Magazine.
Seveda pa nobena metoda ni popolna in tudi indeks telesne zaobljenosti ima določene pomanjkljivosti. Njegovi kritiki namreč pravijo, da so norma teh meritev vitkejša telesa in da vsako okroglo oziroma zaobljeno telo ni nujno nezdravo ... v vsakem primeru pa bi morali za celostno oceno posameznikovega zdravja upoštevati še druge dejavnike, denimo krvne teste, krvni tlak in telesno sestavo.
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"