Preplah v Jadranskem morju: strokovnjaki svarijo, pojavile so so strupene ribe (FOTO)

4. 7. 2024, 14:32 | N. Vo.
Deli

V Jadranskem morju so se pojavile morske strupenjače, ki sicer ne napadajo ljudi, vendar je srečanje z njimi lahko nevarno. 

Največ invazivnih vrst vstopa v Mediteran in nato v Jadran skozi Sueški prekop. V črnogorskem delu Jadrana so opazili porast invazivnih vrst, ki škodujejo ekosistemu in predstavljajo nevarnost za ljudi, ribiče in kopalce. Z morskimi strupenjačami označujemo strupene morske ribe ali organizme.

Invazivne vrste

Dr. Ilija Ćetković iz Instituta za biologijo morja v Kotoru je za hrvaški N1 pojasnil, da so v zadnjih letih opazili veliko število invazivnih vrst rib in rakov, ki spreminjajo podvodni ekosistem. Te vrste prihajajo iz Indijskega oceana in Rdečega morja ter vstopajo v Mediteran skozi Sueški prekop. Ta pojav, imenovan Lesepsijska migracija, je poimenovan po francoskem diplomatu, ki je sodeloval pri gradnji tega prekopa. Poleg tega nekatere invazivne vrste vstopajo v Jadran tudi preko balastnih vod ladij, ki prihajajo iz različnih delov sveta.

Profimedia

Med nedavno opaženimi vrstami je tudi riba lev, ki ima strupene bodice za obrambo pred plenilci. Pri ravnanju z njo je potrebna posebna previdnost, saj lahko njen ubod povzroči resne poškodbe. Poleg ribe lev obstajajo še druge vrste, katerih organi vsebujejo tetrodotoksin, zelo nevaren strup, zato teh rib ne smemo uporabljati v prehrani in se moramo izogibati vsakemu stiku z njimi.

Če pride do uboda z ribo lev, je potrebno rano takoj iztisniti in jo namočiti v vročo vodo, ker se strup pri približno 70 stopinjah razgradi in tako zmanjša njegovo delovanje. Večina teh vrst je še vedno redko prisotna v Jadranu, vendar je njihova pojavnost nepredvidljiva.

Učinki na ekosistem

Ena izmed najbolj opaznih invazivnih vrst v Jadranu je modri rak (Callinectes sapidus), ki povzroča velike škode ribičem z uničevanjem ulovov in ribolovnih orodij. Poleg rakov in rib se v Jadran širijo tudi druge vrste, kot so zelene alge iz rodu Caulerpa, znane kot "tumor Mediterana".

Profimedia

Te invazivne vrste predstavljajo izziv za ohranjanje naravnega ravnovesja v Jadranu in zahtevajo pozornost tako znanstvenikov kot tudi lokalnih prebivalcev.

Angleški turist izzval Slovence: "Navdušili ste me, kaj je vaša skrivnost?" (Ni ciljal na nogomet)

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić