D. D. | 24. 8. 2023, 11:49
Bo kajenje postalo razkošje? Svetovna zdravstvena organizacija napoveduje občutno podražitev tobačnih izdelkov
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) bi tobačne izdelke občutno podražila, saj meni, da so stroški zdravljenja posledic kajenja previsoki.
Če je bilo kajenje v preteklosti nekaj povsem normalnega, se danes bolj zavedamo njegovih posledic na zdravje. Številni zdravniki celo menijo, da bi morali kadilci zdravstveno oskrbo plačevati dodatno, saj bi jih to morda spodbudilo k zmanjševanju kajenja.
Zavojček cigaret v Sloveniji v povprečju stane od 4,30 do 5,20 evra, v številnih državah pa je za škatlo, v kateri je 20 cigaret, treba odšteti precej več.
V Nemčiji je na primer za zavojček treba odšteti osem evrov, na Irskem pa nekaj več kot 15 evrov. Najdražji pa so tobačni izdelki v Avstraliji, kjer je treba za zavojček odšteti več kot 20 evrov, navaja N1.
Stroški kajenja preveliki
Vodja oddelka za promocijo zdravja pri Svetovni zdravstveni organizaciji dr. Rüdiger Krech je za nemške medije nedavno izjavil, da so cene tobačnih izdelkov prenizke in ne pokrijejo stroškov, ki jih ustvarjajo. Na podlagi tega bi lahko kmalu prišlo do občutne podražitve cen tobačnih izdelkov.
Po besedah Krecha posledice kajenja Nemčijo stanejo 23 evrov na zavojček cigaret, kar je veliko več, kot za zavojček trenutno odštejejo kadilci. V izračun so zajeti stroški zdravstvenih obravnav, zdravljenja, zdravil in rehabilitacije, pa tudi posredni stroški, ki nastanejo zaradi izgube zaposlitve. Dejal je še, da državo kajenje letno stane okoli 82 milijard evrov, kar je občutno preveč.
Krech je prepričan, da bi lahko z določenimi ukrepi znižali stroške, ki jih ima zdravstvena blagajna, pri tem pa je ciljal na povišanje cen cigaret. Po njegovem mnenju namreč Nemčija v primerjavi z nekaterimi drugimi državami na tem področju ne napreduje dovolj hitro.
Vedno več elektronskih cigaret
Svetovna zdravstvena organizacija prav tako z zaskrbljenostjo opazuje razmah trga elektronskih cigaret, predvsem med mladimi, poroča N1. Ti so tržni delež povečali predvsem med pandemijo covida-19, ko je začelo kaditi tudi veliko mladih, še opozarja Kerch in dodaja, da bodo potrebni hitri ukepi.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem