Rezultati so skrb vzbujajoči.
Da je kajenje škodljivo, se zavedamo praktično vsi. Raziskovalci pa so zdaj dokazali, da je še bolj škodljivo, kot smo mislili. V novi študiji Univerze v Londonu so ugotovili, da ena sama cigareta skrajša življenje za 20 minut, kar pomeni, da 20 cigaret v povprečju stane človeka sedem ur življenja. Število je skoraj dvakrat večje od ocene iz leta 2000.
Če posameznik, ki kadi 10 cigaret na dan, 1. januarja preneha kaditi, lahko do 8. januarja prepreči izgubo celega dneva življenja. Če bi prenehal kaditi do 5. februarja, bi lahko pričakovano življenjsko dobo podaljšal za en teden, če bi prenehal kaditi do 5. avgusta, pa za cel mesec. Do konca leta pa bi se izognil izgubi 50 dni, poroča Guardian.
"Ljudje na splošno vedo, da je kajenje škodljivo, vendar običajno podcenjujejo, kako zelo. Kadilci, ki ne prenehajo kaditi, v povprečju izgubijo približno deset let življenja. To je 10 let dragocenega časa, življenjskih trenutkov in mejnikov z bližnjimi," je povedala raziskovalka Dr. Sarah Jackson.
Čeprav nekateri kadilci živijo dolgo, pa se pri številnih drugih pojavijo bolezni, povezane s kajenjem. Zaradi njih nekateri celo umrejo precej mladi. Avtorji raziskave poudarjajo, da morajo kadilci popolnoma opustiti kajenje, če želijo v celoti izkoristiti prednosti za zdravje in pričakovano življenjsko dobo.
Kajenje je eden glavnih svetovnih vzrokov bolezni in smrti, saj zaradi njega umre do dve tretjini dolgotrajnih kadilcev.