Vid Legradić | 12. 10. 2022, 15:06

Kako se izogniti MIKROPLASTIKI, ko pa je ta POVSOD: v okolju in naših telesih (celo materinem mleku)

profimedia

Količina mikroplastike je že tolikšna, da se zadnje čase novice o tem redno pojavljajo tudi v množičnih medijih.

Kako se ne bi, če pa so bili ravno slovenski znanstveniki tisti, ki so dokazali obstoj mikroskopsko majhnih plastičnih delcev v uničujoči toči, ki je leta 2019 pustošila po jugovzhodu države.

Sicer to zdaleč ni edina "eksotična lokacija", kjer se da moč najti mikroplastiko.

Poleg tega, da so jo leta 2020 odkrili v maternični posteljici, je bila prisotnost mikroplastičnih delcev pred nekaj tedni potrjena še v človeški krvi in v materinem mleku.

Odpadne plastike je preprosto preveč in nič čudnega ni, da preko naravnega krogotoka vstopa v naša telesa. Kakšen vpliv ima na naše zdravje ostaja uganka. 

Kaj sploh je mikroplastika? To so izjemno majhni kosi plastičnih odpadkov, ki so posledica odlaganja in razgradnje plastičnih izdelkov, ki so namenjeni potrošniški ali industrijski uporabi. Po nekaterih klasifikacijah štejemo pod mikroplastiko vsak drobec ali delec, ki je velik manj kot pet milimetrov.

Profimedia

Za nastanek mikroplastike sta odgovorna dva procesa: mehanska obraba plastike in njena razgradnja po naravni poti. Ko mikroplastika vstopi v okolje ostane le še vprašanje časa, kdaj bo dosegla vse deležnike ekosistema - kar pomeni tudi nas. Neizogibnosti navkljub lahko izpostavljenost še zmeraj drastično zmanjšamo in s tem naredimo uslugi sebi, naravi in prihodnjim generacijam.

Izogibanje mikroplastiki v zraku

Večina modernih oblačil je vsaj delno izdelana iz sintetičnih vlaken. Poliester, najlon, akril, vse to je v grobem plastika. V primeru, da za sušenje perila uporabljate sušilni stroj, zanj nujno uporabite najboljši možni filter. Po sušenju pa gospodinjsko sobo dobro prezračite. Omeniti velja, da oblačila, ki se sušijo na zraku, zmanjšajo nastanek mikroplastike.

Mikroplastika pride v naše telo preko prašnih delcev, ki se ustvarjajo s trenjem pnevmatik na cestiščih in vsakovrstno mehansko obrabo plastičnih izdelkov. Redno brisanje prahu v vašem domu pomaga zmanjšati količino mikroplastike, ki bi jo lahko vdihnili. 

Manj plastičnih izdelkov na splošno bo v vašem domu znižalo tudi količino mikroplastike. 

Izogibanje mikroplastiki v hrani

 
Ste vedeli, da je bila mikroplastika odkrita tudi v čebeljem medu? Čebele se pasejo na cvetovih, na katere pada industrijski oziroma prometni prah, ki vsebuje mikroplastiko. Prah z dežjem prodira tudi v prst, kjer mikroplastiko absorbirajo rastline, drevesa. Celo v jabolkih je bila že odkrita. Zato kupujte kolikor se le da organsko, iz virov, ki so vam poznani. 

Profimedia

Kupujte čaj, ki ni pakiran v filter vrečkah. Filter vrečke so delno izdelane iz polipropilena, ki spada med plastiko. 

Izogibajte se visoko procesirani hrani. Ta vsebuje največ mikroplastike. 

Ne posegajte po predpripravljeni hrani. Kuhajte sami. Predpripravljena hrana, ki se po možnosti za povrh še pogreje v prvotni plastični embalaži, je prava plastična bomba. 

Kupujte manj tiste morske hrane, ki se jo uživa neočiščeno skupaj z lastnim prebavnim sistemom. Tak primer so na primer školjke, naravni filter. 

Pijte vodo iz pipe, ne iz plastenke.

Izogibanje mikroplastiki v dejanjih

  • nosite oblačila, ki so narejena iz naravnih materialov.
  • Sliši se neverjetno, a mikroplastika je prisotna v veliko izdelkih za osebno nego. V kremah jo najdete v družbi akrilatov in ftalatov, v ličilih kot najlon. Bodite pozorni, da teh sestavin ni v vaših izbranih proizvodih. 
  • Podprite politike, ki prepovedujejo plastične proizvode za enkratno uporabo. Izogibajte se recikliranim plastičnim izdelkom, ki so v celoti narejeni iz recikliranih plastičnih vlaken. To so lahko avtomobilski sedeži ali pa copati. 
  • Uporabljajte javna prevozna sredstva.
  • Hrano in predmete shranjujte v steklenih oziroma plastičnih zabojih in nadomestite plastiko z drugim materialom tam, kjer lahko.

Piše: Vid Legradić

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice