Slovenski raziskovalci so razvili orodje, ki temelji na umetni inteligenci in z neverjetno natančnostjo razkrije, kako visokorasel bo otrok, ko odraste.
Kako visok bo otrok, ko odraste, je odvisno od več dejavnikov, raziskovalci s slovenskega Instituta Jožef Stefan in ljubljanske fakultete za šport pa so zdaj razvili nov način napovedovanja končne višine otrok in mladostnikov. To jim je uspelo s pomočjo umetne inteligence.
Dosedanje ocene so praviloma temeljile na krivulji rasti obeh staršev in preverjanju percentilnih tabel, v katerih so navedene povprečne višine za določeno starost.
Kot je nato pokazala praksa, pa ta metoda ocenjevanja ni vedno točna ali zanesljiva.
Zato so na Institutu Jožef Stefan razvili metodo, ki uporablja obsežne podatke o zdravstvenem stanju populacije, ki so jih desetletja zbirali v okviru programa SLOfit za šolarje (dodatni projekt nacionalnega sistema za spremljanje telesnega razvoja otrok in mladostnikov, t.j. športno-izboraževalni karton (ŠVK), ki omogoča vseživljenjsko spremljanje telesne pripravljenosti in nekaterih pomembnih podatkov v zvezi z njo). S pomočjo umetne inteligence je bil na podlagi teh podatkov ustvarjen nov algoritem, ki primerja rastno krivuljo otroka z višino najbolj podobnih ljudi v naboru podatkov in na podlagi teh informacij napove bodočo rastno krivuljo in višino odrasle osebe.
Kot poudarjajo znanstveniki, je ta model AI veliko natančnejši od vseh doslej uporabljenih, saj temelji na uporabi podatkov več kot 16.000 šolarjev. Študija, ki je sledila razvoju modela, je bila objavljena v znanstveni reviji PLOS One.
Umetna inteligenca in napovedi zdravja
A to ni edino področje, na katerem slovenski raziskovalci uporabljajo umetno inteligenco.
Nedavno so zagnali projekt SmartCHANGE, ki se bo osredotočil na razvoj učinkovitejših napovedi kroničnih bolezni in različnih oblik raka pri otrocih in mladostnikih v odrasli dobi. Seveda s pomočjo umetne inteligence.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov