Merjenje kakovosti zraka v Ljubljani razkriva skrb vzbujajoče podatke: zrak v slovenski prestolnici je ...

29. 8. 2024, 14:25
Deli
Merjenje kakovosti zraka v Ljubljani razkriva skrb vzbujajoče podatke: zrak v slovenski prestolnici je ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Ljubljana se z dobljenimi rezultati resnično ne more pohvaliti.

Najčistejši zrak v urbanih okoljih imata švedski Uppsala in Umea ter portugalski Faro, kaže najnovejša preglednica kakovosti zraka v evropskih mestih Evropske agencije za okolje (EEA). Ljubljana je med 372 mesti v zadnji šestini. V urbanih okoljih živi tri četrtine Evropejcev, nevarnim stopnjam onesnaženosti zraka pa je izpostavljena večina.

Profimedia

Podatke zbrali iz več kot 500 opazovalnih postaj

"Izboljšanje kakovosti zraka na raven, ki jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), bi lahko znatno zmanjšalo število prezgodnjih smrti zaradi onesnaženega zraka," so pri EEA poudarili v današnji objavi.

V pregledovalniku kakovosti zraka v evropskih mestih je 372 mest razvrščenih od najčistejših do najbolj onesnaženih na podlagi povprečnih ravni drobnih trdnih delcev (PM 2,5).

Kot so pojasnili, so podatke zbrali iz več kot 500 opazovalnih postaj na urbanih lokacijah v državah članicah Evropskega gospodarskega prostora (poleg članic EU še Norveška, Islandija in Lihtenštajn) v letih 2022 in 2023, kar pomeni, da pregledovalnik kakovosti zraka prikazuje tipično kakovost zraka v mestih v zadnjih dveh letih.

Tri astrološka znamenja, ki od partnerja zahtevajo preveč
Profimedia

V Ljubljani slaba kakovost zraka

Podatki kažejo, da je imelo samo 13 evropskih mest povprečne koncentracije drobnih delcev, ki so bile skladne s smernico WHO, ki je do pet mikrogramov na kubični meter zraka. Med temi mesti so štiri severne prestolnice: Reykjavik, Tallinn, Stockholm in Helsinki.

Sprejemljivo kakovost zraka, ki pomeni koncentracijo drobnih delcev med 5,1 in 10,0 mikrograma na kubični meter zraka, je imelo 169 mest, med njimi tudi Dunaj, zmerno onesnažen zrak s koncentracijo drobnih delcev med 10,1 in 15,0 mikrograma na kubični meter zraka pa 118 mest. Med njimi je na 253. mestu s koncentracijo drobnih delcev 12,1 mikrograma na kubični meter zraka tudi Maribor, v tem krogu mest pa sta tudi Rim in Zagreb.

Ljubljana se je uvrstila na 310. mesto in s tem v krog 71 držav s slabo kakovostjo zraka, kar pomeni koncentracijo drobnih delcev nad 15,1 mikrograma na kubični meter zraka. Koncentracija v Ljubljani ne presega močno tega števila, saj je imela koncentracijo drobnih delcev 15,4 mikrograma na kubični meter zraka.

Profimedia

Cilj je zmanjšati število prezgodnjih smrti

Med vsemi mesti je zelo slabo kakovost zraka imel le hrvaški Slavonski Brod, kjer so v povprečju namerili 26,5 mikrograma drobnih delcev na kubični meter zraka.

Cilj akcijskega načrta ničelnega onesnaževanja iz evropskega zelenega dogovora je, da bi do leta 2030 zmanjšali število prezgodnjih smrti, ki jih povzročajo drobni delci, za najmanj 55 odstotkov v primerjavi z ravnmi iz leta 2005, medtem ko dolgoročni cilj predvideva, da do leta 2050 ne bi bilo več večjih vplivov na zdravje.

Svet EU in parlament sta na začetku leta dosegla začasni dogovor o zvišanju standardov EU glede kakovosti zraka. Predlagana nova pravila bodo med drugim standarde kakovosti zraka v uniji, določene za leto 2030, bolj približala smernicam WHO.

Izjemno odkritje slovenskih znanstvenikov: razvili napravo, ki gensko spreminja človeške celice in celo zdravi raka