T. R. K. | 19. 3. 2024, 06:00
Za številne Slovence je ta pijača najbolj priljubljena razvada, toda ... Veste, da lahko povzroči halucinacije in celo smrt?!
Za številne jutranja rutina ni popolna brez skodelice kave.
Čeprav je toleranca vsakega posameznika različna, obstaja meja, koliko kofeina lahko ljudje zaužijejo. Trepetanje in pospešen srčni utrip sta pogosta znaka, da ste kofeina zaužili preveč. V redkejših primerih lahko prekomerno uživanje kofeina privede do stanja, imenovanega zastrupitev s kofeinom ali predoziranje s kofeinom.
Do zastrupitve pride, ko ima oseba v telesu nevarno visoke ravni kofeina. To povzroči vrsto neprijetnih in hudih simptomov, kot so težave z dihanjem in napadi. Obstaja nekaj primerov, ko so ljudje zaradi zastrupitve s kofeinom tudi umrli. Čeprav je zastrupitev s kofeinom redka, vedno zanjo obstaja možnost, če oseba kavo pije neodgovorno. Prepoznavanje znakov in dejavnikov, ki povečujejo tveganje za prevelik odmerek kofeina, vam lahko pomaga, da se zastrupitvi izognete.
Koliko kofeina je preveč?
Zastrupitev s kofeinom je več kot le glavobol, ki se pojavi, ko spijete preveč kave. Do nje pride, ko ljudje zaužijejo res velike količine kofeina: ameriška uprava za hrano in zdravila to mejo opredeljuje kot več kot 400 miligramov kofeina na dan za zdrave odrasle osebe. To ustreza štirim ali petim skodelicam kave, poroča CNN.
Če zaužijete nekaj več kot 400 miligramov kofeina, vas to ne bo ubilo ali trajno onesposobilo, pravi Erin Palinski-Wade, registrirana dietetičarka pri podjetju EKP Nutrition Communications v New Jerseyju. Povprečen odrasel človek se bo verjetno počutil tesnobno in razdražljivo. Bolj strupeni učinki zastrupitve s kofeinom se pojavijo, ko je v telesu 1200 miligramov oziroma približno pri 12 skodelicah kave.
Zastrupitev s kofeinom ima na telo različne zelo škodljive učinke. Nima Majlesi, direktor medicinske toksikologije v univerzitetni bolnišnici Staten Island, pravi, da stimulativni učinki kofeina motijo normalen srčni ritem, kar vodi do nenormalnega bitja srca in možnega srčnega zastoja. Poleg tega je Erin Palinski-Wade dejala, da se lahko pri ljudeh, ki pretiravajo s kofeinom, pojavijo prebavne težave, kot sta bruhanje in driska. Ker kava poveča pogostost uriniranja, Majlesi pravi, da ljudje, ki so prekomerno zaužili kofein, tvegajo, da bodo iz telesa odplaknili bistvene minerale, zlasti kalij. Nizka raven kalija ali hipokaliemija lahko poškoduje mišice do možne paralize, povzroči težave z dihanjem zaradi oslabljenih dihalnih mišic in prepreči ledvicam, da bi opravile svoje delo.
Številni simptomi zastrupitve s kofeinom so tudi nevrološki. V dokumentiranih primerih so poročali o tesnobi, halucinacijah, migrenah, oteklinah možganov in krčih. Čeprav je zastrupitev s kofeinom zelo redka, je lahko smrtno nevarna. Večina naključnih smrti, povezanih s kofeinom, je povezana z jemanjem več tablet z visokimi odmerki kofeina. Kofeinskih tablet ne ureja FDA, zato se njihovi odmerki pri različnih blagovnih znamkah razlikujejo, poroča CNN.
Erin Palinski-Wade je dejala, da ima večina tablet s kofeinom približno 300 miligramov, zato bi z jemanjem druge tablete že presegli priporočen vnos kofeina, ki znaša 400 miligramov. "Tako kot pri vsakem dodatku je treba tudi kofeinske tablete uporabljati previdno," je dodala. "O tem bi se posvetovala celo s svojim zdravnikom, saj se tablete hitreje absorbirajo v telesu, zaradi količine pa lahko pride do več stranskih učinkov."
Kaj storiti, če sumite na prevelik odmerek kofeina?
Če po tem, ko ste spili večje količine kave, pojavi tresenje in sumite na zastrupitev s kofeinom, se nemudoma odpravite na urgenco, je dejal Majlesi. Pojasnil je, da lahko zdravniki s hemodializo iz krvi kofein izločijo. Če je oseba zaužila večje količine kofeina v eni do dveh urah, Majlesi dodaja, da vam lahko zdravniki nudijo tudi aktivno oglje, ki se veže na kofein in preprečuje njegovo absorpcijo v črevesju. Za zdravljenje hudih simtomov so sicer na voljo tudi drugi načini zdravljenja.
Kako se izogniti zastrupitvi s kofeinom?
Nima Majlesi in Erin Palinski-Wade svetujeta, da spremljate, koliko kofeina dnevno zaužijete. Čeprav je kava med najbolj priljubljenimi viri kofeina, kofein vsebujejo tudi pijače, kot so gazirane pijače, zeleni čaj in kakav. Majlesi je zaradi visokih vsebnosti kofeina posvaril tudi pred energijskimi pijačami in kofeinskimi praški. Oba izdelka sta prehranski dopolnili in lahko vsebujeta tudi velike količine sladkorja in drugih poživil, kot je recimo gvarana.
Če čez dan spijete večjo količino kofeinskih napitkov, Erin Palinski-Wade svetuje, da ob tem ves dan pijete tudi vodo. Če ostanete hidrirani, lahko pomagate obnoviti v vodi topne vitamine, saj je kofein diuretik. Pomaga lahko tudi to, da ste pred tem nekaj pojedli - zlasti obrok z veliko beljakovinami in vlakninami -, saj telo lahko kofein absorbira dlje časa, je dejala Erin Palinski-Wade. "Morda boste občutili manj neželenih učinkov, kot če bi ga zaužili na prazen želodec," je dodala.