N.Z. | 15. 3. 2020, 06:00

Kitajski znanstveniki nad COVID-19 s kombinacijo antimalarika in cinka

profimedia

Potem ko je novi koronavirus od konca decembra 2019, ko so ga prvič zaznali na Kitajskem v mestu Vuhan, do danes dodobra ušel izpod nadzora in zaobkrožil svet, iz Kitajske že nekaj dni poročajo o vse manj smrtnih žrtvah in številu ozdravljenih, ne pa tudi o novo okuženih. Še več. Kitajski znanstveniki so medtem kaj lahko prišli na sled tudi učinkovitemu zdravilu, informacije o tem pa so pripravljeni deliti s svetom.

Tekom serije pohitrenih kliničnih raziskav so namreč ugotovili, da kombinacija antimalarika in cinka učinkovito in varno zdravi pljučnice, ki so posledica okužbe s COVID-19.

Zdravila, ki jih poznamo pod imenom Klorokin ali Hidroksiklorokin so testirali v desetih bolnišnicah po Kitajski, med drugim tudi v Vuhanu in Pekingu. Po njihovih podatkih so pri več kot 100 pacientih opazili znatna izboljšanja zdravstvenega stanja obolelih, kar je bilo vidno tudi na rentgenskih slikah pljuč, in hitrejšemu okrevanju. Prav tako niso zaznali resnejših posledic stranskih učinkov zaradi zdravil, ki so sicer namenjena zdravljenju malarije, delujejo protivnetno, včasih pa jih uporabijo tudi za lajšanje artritisa in lupusa.

Klorokin je sicer v uporabi že več kot 70 let in torej velja za varno in že uveljavljeno zdravilo.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc