N. V. | 2. 6. 2024, 07:00

Jejte ta sadež vsak večer: hitreje boste zaspali, ponoči se ne boste prebujali, zjutraj pa se boste zbudili prerojeni

Profimedia

Zelo uporaben nasvet za tiste, ki težko zaspijo.

Najpomembnejši spalni hormon je melatonin, ki ga proizvaja naša epifiza (češarika). Daljši bo spanec, več bo melatonina, ki vpliva tudi na ženske hormone in pomaga uravnavati menstrualni ciklus.

Nekatera živila so povezana s proizvodnjo in regulacijo melatonina ter drugih spojin, ki vplivajo na spanje, zato lahko spodbujajo spanec. Pri tem se zelo dobro izkaže predvsem ta sadež.

Pred spanjem jejte ... kivi!

Kivi vsebuje vitamine C, E, B9 in magnezij, ki prispevajo k zmanjšanju ravni stresa. Številne raziskave so pokazale, da je kivi bogat z različnimi spojinami, vključno z antioksidanti in serotoninom, ki so lahko koristni pri zdravljenju motenj spanja, poroča Elle Italia. Serotonin je namreč predhodnik melatonina. Povečana raven serotonina in vitaminov lahko spodbudi proizvodnjo melatonina v telesu, kar pripomore k boljšemu spancu.

Raziskave so pokazale, da če želite hitreje zaspati, se ponoči ne prebujati, zjutraj pa se zbuditi prerojeni, je dovolj, če kivi uživate eno uro pred spanjem, vsak večer štiri tedne. Zahvaljujoč kiviju je tretjina preiskovancev zaspala bistveno prej in se veliko redkeje zbujala sredi noči.

kivi

Kivi je zelo zdravilen sadež.

Žiga Živulović j.r./Bobo

Kivi pa ni dober le za zdravljenje motenj spanja. Koristen se je izkazal tudi pri številnih zdravstvenih težavah:

Zaveznik v boju proti slabokrvnosti

Zaradi obilo vitaminov B9 in C ima kivi sposobnost povečanja vpijanja železa, zaradi česar je zelo koristen za preprečevanje slabokrvnosti.

Boljša prebava

Zahvaljujoč naravnim odvajalnim lastnostim je kivi še posebej primeren za tiste, ki trpijo zaradi zaprtja ali razdražljivega črevesja, saj spodbuja prebavo in prispeva k absorpciji hranil.

Krepi imunski sistem

Zahvaljujoč veliki količini vitamina B9 ali folne kisline ter vitamina C ali askorbinske kisline ta sadež krepi kostni mozeg in tako ustvarja povečano proizvodnjo rdečih in belih krvničk, ki ustvarjajo protitelesa in gradijo imunski sistem.

Spodbuja krvni obtok

Zaradi prisotnosti vitamina K in maščobnih kislin omega 3 kivi redči kri, kar zmanjšuje možnost nastanka strdkov.

Odličen naravni antioksidant

Med številnimi prednostmi kivija je dejstvo, da ima ta sadež odlične antioksidativne lastnosti, ki igrajo ključno vlogo pri zaščiti naših celic pred različnimi poškodbami.

Povečuje proizvodnjo kolagena

Zaradi visoke vsebnosti vitamina C kivi pomaga v boju proti poškodbam kože zaradi izpostavljenosti soncu in onesnaženosti, sprošča in čisti kožo, zmanjšuje gube, preprečuje prezgodnje staranje in izboljšuje splošno zdravje kože. Poleg tega ima to sadje zaradi vitamina C ključno vlogo pri proizvodnji kolagena, kar prispeva k zdravju nohtov, las in kosti.

kivi lepota nega

Kivi je prav tako lahko koristen pri negi kože, las, nohtov in kosti.

Profimedia

UV-zaščita

Zaradi prisotnosti luteina, ki ima sposobnost absorbiranja krajših svetlobnih valov, kot so modra svetloba in UV-žarki, kivi pomaga zaščititi našo kožo pred sončnimi žarki.

Krepi lasišče

Zaradi visoke vsebnosti vitamina E kivi pospešuje rast las. Ta sadež krepi lasišče, lase naredi močnejše in sijoče ter preprečuje izpadanje las.

Zato ne odlašajte: pripravite masko za lase iz kivija. Če želite to narediti, zmešajte zmečkan kivi z jogurtom in medom ter masko nanesite na lase in pustite delovati približno 20 minut. Po umivanju bodo vaši lasje v trenutku občutno močnejši in mehkejši.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj