Zdravje Promocijsko sporočilo

Kladivasti prsti – Poškodba »Mallet finger«

27. 11. 2024, 11:47
Deli
Kladivasti prsti – Poškodba »Mallet finger« (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Ste že kdaj začutili bolečino ali oteklino na koncu prsta po nenadnem udarcu? Kako lahko na videz majhna poškodba prsta vodi do resnih dolgoročnih težav? Morda poznate izraz "kladivast prst" in kako lahko vpliva na vašo funkcijo roke?

Kladivast prst je poškodba distalnega dela tetive iztegovalk prstov, ki prizadene distalno falango ali distalni interfalangealni (DIP) sklep. Nastane zaradi udarca ali sile, ki povzroči raztrganje tetive ali avulzijo kosti.

Najpogosteje so prizadeti sredinec, prstanec, mezinec in kazalec. Poškodba povzroči oteklino, bolečino in nezmožnost iztega distalnega (končnega) dela prsta!

Čeprav se poškodba morda zdi manjša, je pravočasno zdravljenje ključno! Ste vedeli, da neustrezna obravnava lahko vodi do trajnih zapletov, kot je osteoartritis v DIP sklepu ali t. i. deformacija "labodjega vratu"?

Za strokovno pomoč in ustrezno rehabilitacijo je priporočljivo obiskati kliniko Medicofit, kjer vam bodo ponudili pomoč pri zdravljenju in obnovi funkcionalnosti prsta z najsodobnejšimi terapevtskimi pristopi.

Kaj je kladivast prst?

Kladivast prst (angl. Mallet finger) je pogosta poškodba, ki prizadene končni sklep prsta – distalni interfalangealni (DIP) sklep. Gre za okvaro ekstenzorskega mehanizma, zato se poškodba kaže z nezmožnostjo aktivnega iztega končnega členka prstov. 

Poškodba lahko prizadene zgolj tetivo, v hujših primerih pa je lahko zlomljena tudi kost!

Kladivast prst najpogosteje nastane kot posledica neposrednega udarca v konico iztegnjenega prsta. Pogosta je pri športnih aktivnostih, kot so košarka, bejzbol ali odbojka, kjer žoga prst zadene z veliko silo. 

Poleg športnih poškodb lahko do kladivastega prsta pride tudi pri vsakodnevnih opravilih, na primer ob nenadnem udarcu prsta ob trdo površino ali pri opravljanju del, kjer pride do nenadne travme na ekstenzorsko tetivo.

promocijska fotografija

Znaki in simptomi kladivastih prstov

Simptomi kladivastih prstov se običajno pojavijo takoj po poškodbi in so običajno precej izraziti. Poškodbo lahko takoj prepoznamo po očitni deformaciji prsta, saj poškodovana tetiva preprečuje njegov stabilen izteg.

Čeprav je poškodovani sklep mogoče iztegniti pasivno, ta takoj preide nazaj v fleksijo (upogib), saj poškodovana tetiva prsta ne zmore zadržati v iztegnjenem položaju!

Poleg očitne deformacije pacienti pogosto občutijo bolečino na hrbtni strani prsta, kjer je prišlo do poškodbe tetive. Bolečina je lahko zmerna ali močna, odvisno od resnosti poškodbe, in še posebej izrazita ob gibanju ali obremenitvi prsta. 

Pogost spremljevalec kladivastega prsta je tudi oteklina, ki kaže na vnetje in poškodbe tkiv okoli prizadetega sklepa. Včasih se lahko razvije še hematom, ki dodatno poveča nelagodje.

V hujših primerih lahko poškodba prizadene tudi nohtno posteljico, kar oteži celjenje in poveča tveganje za okužbe!

Večina pacientov klinike Medicofit poroča, da so s pravočasno diagnozo in celostnim pristopom osebja občutili hitro olajšanje in napredek v okrevanju!

Ali obstaja več oblik poškodbe?

Ali ste vedeli, da poškodbe kladivastega prsta običajno razvrščamo po značilni klasifikaciji, ki ločuje štiri glavne tipe?

Tip I – Poškodovana je le tetiva, brez zloma. Zdravljenje je konzervativno, pogosto s pomočjo opornice.

Tip II – Poleg natrgane tetive je prisoten tudi stabilen zlom kosti, ki ne zahteva operacije, zato se zdravi konzervativno.

Tip III – Obsega nestabilen zlom distalnega dela kosti, ki potrebuje kirurški poseg za stabilizacijo.

Tip IV – Zlom, ki vključuje sklep, kar zahteva operacijo za obnovo funkcije celotnega prsta.

promocijska fotografija

Kaj ugotovimo na kliničnem pregledu?

Na kliničnem pregledu je pri pacientih opaziti nezmožnost aktivnega iztega prsta. V večini primerov bo prisotna bolečina, oteklina in podplutbe na hrbtni strani prsta. 

Pomembno je preveriti tudi splošno funkcionalnost prsta, pri čemer pričakujemo težave z izvajanjem natančnih gibov in prijemanjem!

Kroničnim poškodbam so lahko pridružene tudi nekatere deformacije na proksimalnem interfalangealnem sklepu kot je ti. deformacija labodjega vratu!

Za natančnejšo oceno stanja so v pomoč tudi rentgenski posnetki, ki pomagajo pri ugotavljanju prisotnosti zloma ali subluksaciji distalne falange. 

Na podlagi ugotovitev strokovnjaki klinike Medicofit zastavijo ustrezen načrt zdravljenja, ki za uspešno obvladovanja simptomov vključuje napredne terapije in metode! 

Zdravljenje poškodbe Mallet finger

Zdravljenje kladivastega prsta se v večini primerov uspešno zdravi s pomočjo različnih konzervativnih metod. Cilj zdravljenja je obnoviti normalno gibljivost prsta in preprečiti dolgoročne zaplete in deformacije sklepa.

Neoperativne metode tako temeljijo na uporabi opornic, ki prizadeti prst stabilizira, omogoča pravilno celjenje tetive in preprečuje nastanek dodatnih poškodb. 

Ob tem so potrebni tudi dodatni konzervativni ukrepi med katerimi je uspešna predvsem specialna fizioterapija, ki v kliniki Medicofit poteka na poseben način!

Specialna fizioterapija

V kliniki Medicofit zdravljenje kladivastega prsta poteka s pomočjo specialne fizioterapije v sklopu katere se strokovnjaki osredotočajo na postopno obnavljanje gibljivosti in moči prsta, za pridobivanje optimalne funkcije. 

Sprva so pomembni pasivni gibi, ki pomagajo vzdrževati gibljivost v sklepih, ne da bi pri tem obremenjevali poškodovano tetivo. 

Pomembno je, da gibanje vedno poteka v nadzorovanem tempu, da se preprečijo poškodbe!

promocijska fotografija

Ko pacient napreduje, se vključijo tudi vaje za krepitev mišic, ki pripomorejo k večji stabilnosti prsta in preprečujejo ponovne poškodbe.

V kliniki Medicofit se poleg vadbenih tehnik osredotočajo tudi na manualno terapijo, ki pripomore k lajšanju bolečin, povečanju gibljivosti ter preprečevanju omejitev gibanja zaradi otrdelosti ali nastanka adhezij med tkivi.

K dobrim rezultatom zdravljenja doprinese tudi uporaba naprednih instrumentalnih terapij kot je WINTECARE tecar in krio SIXTUS ultrazvočna terapija. Prispevata k hitrejšemu celjenju, zmanjšanju bolečin ter obnovi funkcionalnosti!

Pacienti morajo dosledino upoštevati tudi navodila za uporabo opornice in postopno zmanjševanje njenega nošenja, da bi omogočili popolno celjenje in preprečili ponovitev težav!

Je operacija vedno potrebna?

V večini primerov se težava kladivastega prsta rešuje brez potrebe po operaciji, zato so vaše skrbi zamanj! 

Operativni poseg je smiseln, če poškodba vključuje večje zlome, nestabilne poškodbe, subluksacijo distalnega prsta ali kronične težave, ki se ne odzivajo na konzervativne metode. 

Prav tako je kirurški poseg priporočljiv, če uporaba opornice ni mogoča ali v kolikor neivazivne metode ne obnovijo primankljajev! 

Svojega zdravja ne prepuščajte naključju! Zaupajte izkušeni ekipi klinike Medicofit in si čim prej povrnite funkcijo vaših dlani!