K. Ž. | 13. 3. 2024, 10:20
To se zgodi z našim telesom, ko spijemo eno kokakolo
Čeprav vsi radi posegamo po kokakoli, pa je znaten vpliv na naše telo.
Prva izbira, kadar se soočamo s pomanjkanjem energije, je za mnoge kokakola, saj nas zaradi visoke vsebnosti kofeina hitro zbudi. A pravzaprav ima pijača izjemno slab učinek na naše telo. Tukaj izveste, kaj le ena kokakola naredi našemu telesu v samo eni uri.
20 minut
Kokakola ima veliko sladkorja. A koliko pravzaprav, večini ni jasno. Že v desetih minutah po pitju (0,5 litra) pride v kri deset čajnih žličk sladkorja. To ustreza 100 odstotkom priporočenega dnevnega odmerka. Sladkobo pijače je prikrita s fosforno kislino, drugače bi bila najverjetneje neužitna. Že po 20 minutah raven sladkorja v krvi skokovito naraste in proizvodnja inzulina doseže vrhunec, poroča nemški Bild. Jetra nato začnejo delovati in pretvarjajo odvečni sladkor v maščobo.
- Večerna navada, zaradi katere ste naslednji dan samo še bolj utrujeni
- Zakaj velja kostna juha za najboljše naravno zdravilo?
40 do 45 minut
V tem času organizem absorbira ves kofein iz pijače. Posledično se zenice razširijo, krvni tlak pa naraste. Kot odgovor na to delovanje začnejo jetra sproščati vedno več sladkorja v krvni obtok. Hkrati so receptorji za adenozin v možganih blokirani, zaradi česar se počutimo bolj budni. Nato začne delovati kofein. Po 45 minutah telo poveča tudi proizvodnjo dopamina in tako stimulira center za nagrajevanje. Na splošno se počutimo bolje pripravljeni, bolj budni in boljše, to pa začnemo povezovati s kokakolo.
60 minut
Vendar ta učinek traja le kratek čas, nato pa pride do več negativnih učinkov hkrati. Fosforjeva kislina veže kalcij, magnezij in cink v črevesju ter tako spodbuja presnovo. Hkrati visoka vsebnost sladkorja in sladil v pijači spodbuja izločanje kalcija. Kofein tudi poveča potrebo po uriniranju.
V črevesju kokakola nase veže minerale, kalcij, magnezij, cink ter natrij, elektrorite in vodo. S procesom izločanja nato vse to zapusti naše telo, kar predstavlja veliko izgubo, še posebej takrat, ko se telo počuti oslabljeno po predhodnem uživanju alkohola.
Kmalu zatem se raven sladkorja v krvi nenadoma zniža. Nenadoma se počutimo hipoglikemično, razdražljivo in utrujeno. Pojavi se hrepenenje po še več sladkorja, še eni pločevinki kokakole. Tako se ustvari začarani krog nagrajevanja in pomanjkanja, ki posledično povzroča odvisnost.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem