Ali proizvajalci brezalkoholnih pijač zavajajo potrošnike?
Brezalkoholna piva in podobne pijače v zadnjem času doživljajo pravi razcvet. Odžejajo, vsebujejo manj kalorij kot alkoholna različica in skoraj ne vsebujejo alkohola, sporočajo pri Avto-moto zvezi Slovenije.
Bodite previdni
Kljub imenu pa takšne pijače niso nujno povsem brez alkohola: zakonodaja dovoljuje, da ga vsebujejo do 0,5 odstotka. Težko (ali nemogoče) jih je sicer popiti toliko, da bi bila zdrava odrasla oseba opita, a strokovnjake njihov morebitni vpliv - še zlasti na bolj ranljive skupine ljudi kljub vsemu skrbi.
Razlogov je več. Z vidika varovanja zdravja vsako pitje pijač, ki vsebujejo alkohol, popolnoma odsvetujejo otrokom in mladostnikom. "Alkohol ima nevrotoksičen učinek (je škodljiv za možgane) v vseh obdobjih našega življenja. Raziskovalci ugotavljajo, da so možgani otrok in mladostnikov občutljivejši za škodo, ki nastane zaradi izpostavljenosti alkoholu," pove NIJZ.
Brezalkoholna pijača z alkoholom?
Pojasnjujejo, da je po slovenski zakonodaji alkoholna pijača opredeljena kot vsaka pijača, ki vsebuje več kot 1,2 volumenskega odstotka alkohola (Zakon o omejevanju porabe alkohola), med brezalkoholna piva pa spadajo piva z do 0,5 odstotka alkohola (Pravilnik o kakovosti piva).
"Zato ne moremo trditi, da vsa piva, ki so oglaševana kot brezalkoholna, tudi v resnici ne vsebujejo alkohola, kar lahko potrošnika zavede. To je pijača z nizko vsebnostjo alkohola; alkohol je torej v teh pijačah prisoten, posameznik ga s pitjem zaužije in kot tak alkohol vpliva na posameznikovo presojo, mišljenje in ravnanje." Voznikom in drugim udeležencem v prometu priporočajo pitje vode in drugih brezalkoholnih pijač.
Povečana želja po pitju
Opozarjajo pa, "da alkoholna industrija pogosto brezalkoholne pijače izkoristi za oglaševanje, saj so njihovi izdelki z manj ali nič alkohola oblikovno pogosto zelo podobni alkoholnim pijačam, s tem pa poskrbijo za povečevanje njihove porabe."
Odločitev za brezalkoholno pivo pri tistih, ki bi sicer posegli po alkoholnem, je kljub vsemu manj tvegana izbira, se strinjajo na NIJZ, a ne pozabijo dodati opozorila, da z vidika varovanja zdravja, še zlasti povezave z nekaterimi raki, nobena količina alkohola ni varna. "Govorimo lahko le o mejah manj tveganega pitja, pri katerih je tveganje za škodo manjše, ni pa odsotno."
Povedali so, da se s pitjem brezalkoholnega piva otroci in mladostniki lahko navajajo na okus piva, pri nekaterih ranljivih osebah, kot so osebe, ki so bile zasvojene in trenutno abstinirajo, pa to poveča željo po pitju alkoholnih pijač. "Zato menimo, da brezalkoholna piva ne pomenijo zdrave alternative in dolgoročno ne pripomorejo k oblikovanju kritičnega odnosa do pitja alkohola in opijanja."
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih