I. D. | 26. 7. 2022, 18:39

Končno je jasno, zakaj je omikron tako nalezljiv

Profimedia

Napadel je kar na treh frontah. Kaj to pomeni za jesen?

Ob zadnjih številkah je vse bolj jasno, da pandemija še ni opravila z nami. Za vsako novo varianto poslušamo, da je bolj prenosljiva od prejšnje - včasih je že težko verjeti, da je hitrost prenosa lahko še hitrejša, a nas virus vsakič znova preseneti.

Profimedia

Kot pričakovano je virus SARS-CoV-2 skozi epidemijo mutiral v različne variante. Prejšnje raziskave so pokazale, da so nekatere variante za ljudi nevarnejše, medtem ko so nekatere nalezljivejše. Omikron se je izkazal za še posebej uspešnega v drugi kategoriji, zato je danes prevladujoča varianta.

Morda nam lahko življenje z njim olajša razumevanje, kako deluje. To so pojasnili raziskovalci z inštituta v Gladstonu, ki so preučili sestavo in nevtralizacijske sposobnosti variante omikron.

Zaradi varnosti so namesto celega virusa preučevali virusu podobne delce (nanostrukture virusnih proteinov, ki jim manjka osnovni dedni material in zato niso kužni) štirih pomembnih variant: omikron, delta, B.1.1. in B.1. Preizkušali so, kaj se zgodi, ko se srečajo s protitelesi okuženih posameznikov.

Protitelesa so bila proti omikronu približno 15-krat manj učinkovita kot proti prvotni varianti B.1, nekoliko je pomagalo cepljenje z dvema odmerkoma.

Mutacija N, po kateri se omikron razlikuje od drugih variant, mu omogoča lažji vstop v celice gostitelja, a to še ni vse. Očitno je omikron nalezljivejši, ker se učinkoviteje sestavlja, lažje vstopa v celice in bolje nevtralizira protitelesa. Preizkusili so tudi obstoječa zdravila. Od štirih terapij z monoklonskimi telesi, ki so trenutno na voljo, proti omikronu dobro deluje le ena, bebtelovimab, ki je po razpoložljivih podatkih trenutno na voljo le v ZDA.

Novo na Metroplay: "Bil sem že na meji, ampak sem speljal do konca" | Andrej Škufca