Nika Vajnhandl | 19. 9. 2024, 18:00

Število okuženih s covidom-19 precej višje od uradnega: z NIJZ so nam pojasnili, katere različice so najbolj razširjene, in podali priporočila

Profimedia/Žiga Živulović j.r./Bobo/fotomontaža

Pojavile so se nove tri različice, za katerimi je te dni zbolel marsikateri Slovenec. Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam pojasnili, kako se boriti proti novim različicam in kako ravnati ob okužbi.

Covid-19 ostaja pomemben javnozdravstveni izziv, ki zahteva skrbno spremljanje. Čeprav se je situacija v primerjavi s preteklimi leti stabilizirala, različice virusa še vedno lahko vplivajo na potek bolezni in učinkovitost obstoječih ukrepov in cepiv.

V Sloveniji vse več okuženih s koronavirusom

Število okuženih s koronavirusom je septembra v Sloveniji zelo naraslo. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) sicer še vedno beleži število okuženih, a priznavajo, da je dejansko število okuženih lahko precej večje od uradno zabeleženega.

Nacionalni inštitut za javno zdravje

Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje med primere covida-19 vključujejo le potrjene, ki so bili ugotovljeni s pomočjo hitrega antigenskega testa ali preiskave PCR. Rezultate hitrih antigenskih testov v sistem vnašajo zdravniki ali zdravstvene ustanove, kjer je bil test opravljen, medtem ko rezultate testov PCR sporočajo laboratoriji, kjer so bile preiskave izvedene. Ti podatki se nato centralizirajo v enotno bazo podatkov, kar omogoča spremljanje in analizo primerov.

"Ocenjujemo, da je število okuženih s covidom-19 podcenjeno. Natančni obseg podcenjenosti je težko določiti, saj se veliko ljudi ne testira bodisi zaradi blagih simptomov bodisi zato, ker so asimptomatski. Poleg tega tudi tisti, pri katerih bolezen poteka nekoliko težje in je podobna gripi, testiranja ne opravijo vedno, zlasti če ne potrebujejo zdravniške obravnave ali bolniškega staleža. Tako je dejansko število okuženih lahko precej večje od uradno zabeleženega," so nam priznali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Kakšne različice covida se širijo trenutno?

Podatki iz spremljanja v odpadnih vodah kažejo, da so bile od 9. do 15. septembra 2024 najbolj razširjene različice virusa BA.2.86 s podlinijami, KP.2 s podlinijami in KP.3 s podlinijami, so nam z Nacionalnega inštituta za javno zdravje zaupali za Metropolitan.si.

Poročali smo, da je drugod po svetu precej razširjena nova različica XEC, a na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pravijo, da v Sloveniji te različice še niso zaznali. "Prav tako za zdaj ni dokazov, da bi se simptomi, ki jih povzroča različica XEC, razlikovali od drugih različic virusa covida, ki so trenutno prisotne," pravijo.

Potek bolezni

Trenutne različice covida-19 večinoma povzročajo blage simptome, kot so vročina, kašelj, izcedek iz nosu, utrujenost in bolečine v mišicah. Večje tveganje za težji potek bolezni imajo starejši ljudje in kronični bolniki.

Trenutne različice covida-19 večinoma povzročajo blage simptome, kot so vročina, kašelj, izcedek iz nosu, utrujenost in bolečine v mišicah.

Trenutne različice covida-19 večinoma povzročajo blage simptome, kot so vročina, kašelj, izcedek iz nosu, utrujenost in bolečine v mišicah.

Profimedia

Simptomi lahko trajajo do dva tedna, pri blažjih oblikah za okrevanje zadostuje počitek. Za preprečevanje okužbe na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje priporočajo upoštevanje splošnih higienskih ukrepov za zaščito dihal ter cepljenje za osebe z večjim tveganjem za zaplete.

"V trenutni situaciji ni potrebe po uvedbi drugačnih javnozdravstvenih ukrepov od tistih, ki veljajo pri ostalih povzročiteljih akutnih okužb dihal. Priporočamo upoštevanje splošnih higienskih priporočil za zaščito pred okužbo dihal," so nam povedali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Še vedno je ključno, da se okuženi čim bolj izogibajo stiku z drugimi, zlasti s krhkimi posamezniki, ki imajo večje tveganje za težji potek bolezni. S tem prispevamo k zaščiti najbolj ranljivih članov družbe in zmanjšanju širjenja bolezni.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah