Prehlad, gripa, respiratorni sinicijski virus in covid so med glavnimi krivci za kašelj, ki se jim pridružujejo še okoljski sprožilci, na primer cigaretni dim, onesnažen zrak, prah, živalska dlaka, plesen, mrzel zrak in premočni parfumi.
V službi, doma, na javnem prevozu: zdi se, da kašljajo vsi okoli vas (morda vključno z vami) in da se to kar ne neha. Morda so ljudje preprosto kronično prehlajeni, morda so imeli pljučnico ter covid in niso dobro odležali, morda pa ... še sami ne vedo, zakaj kašljajo?
S težavo se trenutno ne soočamo samo Slovenci, pač pa porast kašlja beležijo po vsem svetu. Kašelj je trenutno tako pogost, ker je vzrokov zanj nešteto, je za The Cut povedal dr. Peter Dicpinigaitis, direktor centra za kašelj Montefiore v newyorškem Bronxu. Prehlad, gripa, respiratorni sinicijski virus in covid so med glavnimi krivci, ki se jim pridružujejo še okoljski sprožilci, na primer cigaretni dim, onesnažen zrak, prah, živalska dlaka, plesen, mrzel zrak in premočni parfumi.
Kadar kašelj vztraja dlje kot osem tednov in tako izpolni pogoje za kroničnega, se številno mogočih vzrokov zanj še poveča. "Takrat postane jasno, da ni samo posledica mraza, na primer, ampak zanj obstaja razlog ali več njih, ki jih je potrebno zdraviti," je dejal Dicpinigaitis.
Med najpogostejšimi skritimi razlogi za kašelj so po njegovih besedah sindrom kašlja zgornjih dihalnih poti, astma in njen podobna stanja ter gastroegofazalna refluksna bolezen (GERB).
"Ko pacient pride k zdravniku s kroničnim kašljem, zato zdravnikovo delo ni, da mu da zdravila, ki bodo kašelj zavrla, ampak da ugotovi, ali je v ozadju kateri od naštetih razlogov," je še poudaril direktor centra za kašelj.
Kronični kašelj se lahko pojavi tudi po prebolevanju virusa, na primer covida. V tem primeru, je za The Cut razložil dr. Thomas Carroll, kirurg in profesor otolaringologije na harvardski medicinski fakulteti, živec postane hiperstimuliran in se tudi po prebolelem virusu ne sprosti.
"Če zbolite za prehladom ali covidom, lahko dobite nevropatijo desetega možganskega živca, imenovanega vagusni živec," je dejal. "Kadar ta ne deluje, se zgodi vse mogoče, od žgečkanja v grlu do težav s praznjenjem želodca in refluksa. Kadar razmišljam o povirusnem kašlju, tako vedno razmišljam tudi, kako je vplival na vagusni živec."
Morda vas zanima tudi:
Pogosteje kašljajo ženske
Kronični kašelj naj bi bil pogostejši pri ženskah, pravi dr. Peter Dicpinigaitis. "Dve tretjini bolnikov, ki pridejo v centre za kronični kašelj, je žensk, ravno tako so naše raziskave v laboratorijih pokazale, da imajo ženske bolj občutljiv refleks za kašelj kot moški."
Pa ne le to: pri ženskah je kronični kašelj pogosto povezan še z eno neprijetnostjo. V študiji, ki so jo izvedli v centru za kašelj Montefiore, je kar 62 odstotkov žensk navedlo, da jim kronični kašelj povzroča inkontinenco, kar pomeni, da kašljajo tako močno, da se včasih celo polulajo.
O tem zelo nerade spregovorijo, saj menijo, da so edine s to težavo. "Ko jim povem, da gre za kronični problem, ki se bo izboljšal, ko bomo pozdravili njihov kašelj, so zelo olajšane," pove Dicpinigaitis.
Kako se znebiti kašlja?
Dr. Mikhail Varshavski ali "Dr. Mike", priljubljeni ameriški zdravnik, ki ima na družbenih omrežjih TikTok in Instagram skupaj 6 milijonov sledilcev, je za The Cut povedal, da v svoji praksi obravnava predvsem akutne in delno akutne kašlje, torej takšne, ki izzvenijo v prej kot osmih tednih, in da je najboljši nasvet, ki ga lahko da kašljajočemu človeku, da vsaj na začetku pusti kašlju, da se umakne sam od sebe.
"Odsvetujem zdravila, tudi takšna brez recepta, ker v bistvu nimam podatkov o tem, da delujejo bolje kot povsem domači pripravki, na primer med." Poudarja tudi, kako pomembno je pitje vode, če že posegate po zdravilih, pa je po njegovih besedah bolje uporabljati pršilo za nos, ki bo očisti nosne poti sluzi, alergenov in bakterij ter ostankov vnetnih celic, kar bo ublažilo tudi kašelj.
Zdravila, kot so glukokortikoidi, pa naj gre za inhalacijske ali v obliki tablet, lahko včasih pomagajo pri kašlju, ki se vleče več tednov ali je povezan z astmo. "Kadar zbolite za močnim prehladom in ga prebolite, kašelj pa še kar vztraja teden, dva, tri ali štiri in ostaja močan in moteč, lahko poskusim s kratko kuro glukokortikoidov. Toda razprava o teh zdravilih se v resnici začne šele, ko je kašelj res kroničen," pravi dr. Dicpinigaitis.
Zdravila proti kašlju, ki preverjeno delujejo, boste torej redko dobili v lekarni, ampak jih imate zelo verjetno že doma. To so med, limona, ingver, alternativno pa tudi vlažilci zraka. Nekateri domači recepti za preganjanje kašlja, ne boste verjeli, vključujejo tudi viski. In to ne katerega koli, temveč Kentucky Bourbon.
https://www.metropolitan.si/novice/svet/jugoslavija-propadli-socialisticni-hoteli/
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih