La. P. | 16. 9. 2024, 08:00

Radi ležite kar na tleh? To ima lahko presenetljivo pozitivne posledice za vaše zdravje

Profimedia

Ste med tistimi, ki se radi za nekaj trenutkov v dnevu brez razloga uležejo na tla?

Se vam zdi ideja poležavanja na tleh včasih bolj sproščujoča kot ležanje v postelji ali na kavču? Niste edini. Na družbenih omrežjih se pod ključnikom #floortime že nekaj časa združujejo ljudje, ki si radi vzamejo nekaj minut na dan za počivanje ali celo spanje na tleh.

Anekdote so različne: od ženske, ki vsak dan leži na tleh, medtem ko se po telefonu pogovarja s svojo mamo, moškega, ki si po vrnitvi iz službe popoldanski počitek privošči kar pod klavirjem, moškega, ki mu občasno ležanje na tleh doma ali v stanovanjih prijateljev pomaga blažiti bolečine v hrbtu, pa mlade ženske, ki zaradi poležavanja na tleh lažje premagujejo tesnobo.

Ena od njih, poroča New York Times, je tovrstno početje primerjala s strmenjem v ocean, tako pomirjujoče se ji zdi.

Sproščujoč učinek

Čeprav ni veliko raziskav, ki bi se ukvarjale s pozitivnimi platmi ležanja na tleh, pa psihologi menijo, da počitek na tleh ne škodi nikomur in da nam lahko celo pomaga, da se počutimo bolj prizemljene, piše New York Times.

Klinična psihologinja Ellen Hendriksen pravi, da je naša drža, kadar z iztegnjenimi udi ležimo na tleh, odprta in sproščena, kar na nas vpliva pomirjujoče. "Naše telo in počutje se navadno ujemata. Zato se je težko počutiti optimistično in sproščeno, če vsi sključeni sedimo na pisarniškem stolu," pojasni.

Alan Fogel, profesor psihologije na univerzi v Utahu, dodaja, da nam lahko ležanje na tleh pomaga celo ubežati nenehnim ciklom negativnih misli. "Zahodna kultura nam ne daje na voljo veliko prostorov, kjer se lahko zrelaksiramo, si vzamemo trenutek zase," dodaja.

Morda vas zanima tudi:

In čeprav ob besedi "relaksacija" verjetno najprej pomislimo na posteljo ali kavč, dr. Fogel pravi, da v znanih okoljih, kot je postelja, še naprej premlevamo vse, kar se je zgodilo čez dan; kar smo naredili in kar bi morali, pa nismo. Na trdi podlagi, kot so tla, pa se bolj osredotočamo tudi na telo, zato nismo tako zelo izgubljeni v svojih mislih.

Seveda pa se ne počutijo vsi dobro v ležečem položaju na tleh. Nekateri imajo zdravstvene težave, zaradi česar je to zanje nemogoče. A če ste dovolj srečni, da jih nimate, lahko začnete s počitkom na tleh vsaj po nekaj minut dnevno.

Klinična psihologinja Rachel Goldman svetuje, da se pri tem osredotočite na dihanje, na svojo notranjost, in pozorno spremljate, kaj občutite. Ste sproščeni, prizemljeni, čutite nadzor? Vredno je poskusiti – že zato, ker nekateri, ki to prakticirajo redno, poročajo tudi, da jim tovrstne seanse omogočajo, da so med delom od doma bolj produktivni.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj