Pri Alzheimerjevi bolezni, progresivni nevrodegenerativni bolezni centralnega živčnega sistema, se v možganih postopoma prekomerno kopičita dve beljakovini, amiloid beta in tau, zaradi česar možganske celice odmrejo, možgani pa se skrčijo.
Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) je odobrila novo zdravilo proti Alzheimerjevi bolezni, ki naj bi zavrlo upad kognitivnih sposobnosti pri ljudeh v zgodnjih fazah te bolezni.
Gre za težko pričakovano zdravilo z učinkovino lecanemab, ki sledi odobritvi zdravila s podobnim delovanjem a vprašljivo učinkovitostjo izpred leta in pol.
Novo zdravilo z imenom Leqembi, ki sta ga skupaj razvili ameriško podjetje Biogen in japonsko farmacevtsko podjetje Eisai, je FDA označila za pomemben korak v bitki za učinkovito zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, za katero trpi okrog 6,5 milijona Američanov.
Leqembi (lecanemab) was approved through @US_FDA’s accelerated approval pathway, which grants earlier approval to drugs that treat serious conditions and fill an unmet medical need. Read our full statement: https://t.co/HuGINgd6JP pic.twitter.com/c6sB0Lquvs
— Alzheimer's Association (@alzassociation) January 7, 2023
Pri Alzheimerjevi bolezni, progresivni nevrodegenerativni bolezni centralnega živčnega sistema, se v možganih postopoma prekomerno kopičita dve beljakovini, amiloid beta in tau, zaradi česar možganske celice odmrejo, možgani pa se skrčijo. To povzroča izgubo spomina in vse večjo nezmožnost opravljanja vsakodnevnih opravil.
FDA se pri odobritvi naslanja na klinično testiranje, ki je pokazalo, da lahko zdravilo zavre kopičenje amiloidov. Predstavnik centra FDA za ocene zdravil in raziskave Billy Dunn je zdravilo označil kot najnovejše, ki deluje na sam proces bolezni, namesto da bi le zdravilo simptome.
We can't get a 'new speaker' but we can get a new Alzheimer's Drug. Fresh from FDA a few hours ago; Leqembi approved for mild cognitive AD based largely on reduction of amyloid plaques. Whether this proves beneficial, will have to wait for data. https://t.co/FMyGGWp8fx pic.twitter.com/3nlBzpq3oI
— Michael Okun (@MichaelOkun) January 6, 2023
FDA ob tem omenja tudi rezultate nedavno objavljene obširnejše klinične raziskave, ki so jo na 1800 sodelujočih izvajali 18 mesecev in je pokazala za 27 odstotkov zmanjšan upad kognitivnih sposobnosti pri tistih, ki so jih zdravili z lecanemabom.
Nezaželeni učinki?
A študija je razkrila tudi neželene učinke - del sodelujočih je denimo utrpel možganske krvavitve, najmanj ena oseba je med zdravljenjem umrla. FDA je zdravilu dodala opozorilo pred tveganjem krvavitev.
Gre za drugo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen, ki ga je nedavno odobrila FDA. Ta je junija že prižgala zeleno luč za zdravilo Aduhelm, ki vsebuje učinkovino aducanumab. A njegova odobritev ni prinesla pričakovanega uspeha. Pojavili so se pomisleki glede učinkovitosti in njegovo rabo so na koncu omejili na bolnike z blagimi oblikami bolezni.
Demenca zaradi staranja prebivalstva postaja vse večji problem
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih