Malo si oddahnite: zakaj sta pomembna jogijski počitek in restorativna joga?

1. 2. 2023, 19:00 | Tamara Miler
Deli
Malo si oddahnite: zakaj sta pomembna jogijski počitek in restorativna joga? (foto: osebni arhiv Tamare Miler)
osebni arhiv Tamare Miler

Z vami želim govoriti o aktivnem počitku in zakaj je za nas veliko bolj pomemben, kot si mogoče mislimo. Povedala vam bom, kaj se dogaja z našim živčnim sistemom, ko smo v mirovanju in kako lahko življenje vzamete v svoje roke.

Zdaj ste si gotovo zamislili scenarij: "Pridem domov, se zleknem na kavč pred TV in počivam." Tukaj govorim o popolnoma drugem počitku. Aktivni počitek pomeni, da smo med počivanjem prisotni - opazujemo naš um in telo, tudi naše občutke. Navzven zgleda, kot da ne delamo čisto nič. Ampak, ko začnemo opazovati naš notranji svet (o tem svetu ostanite na liniji, ker bom v naslednjih tednih še pisala o njem), opazimo, da se pod površjem dogaja veliko.

Mislimo, čutimo, bivamo, dihamo, okušamo, slišimo, vidimo in vohamo. e opazite, kaj vse ste še odkrili pod površjem, mi prosim javite, saj me ta notranji svet zelo impresionira.) Vsak posameznik ima torej dostop do svojega sveta, zato pa še enkrat poudarjam, da lahko samo vi poskrbite zase, nihče ni prišel sem, da vas bo rešil, ampak ste vi tisti, ki boste prevzeli življenje v svoje roke.

In kje boste začeli? S počitkom, seveda!

Vsak si mora kdaj pa kdaj vzeti čas, da se odpravi v svoje "notranje sobane".

"Dnevno naj bi si vzeli vsaj od 15 do 30 minut aktivnega počitka."

Zaradi zunanjih dražljajev in tempa življenja naša energija oz. pozornost usmerja navzven. S tem, ko smo usmerjeni v zunanjo okolico, smo vse manj prisotni sami s sabo, z našimi mislimi, ne znamo več poslušati telesa ter ne znamo čutiti. Nič ni narobe, če ne znamo.

Prava “popotnica”: mačka zaradi pomote preživela skoraj 24 ur v zraku

Prvi korak je, da to opazimo in ozavestimo. Samozaznavanje telesa, občutkov in misli je zelo pomembno, saj jaz za vas ne morem čutiti, niti misliti. Tudi vaši starši, kolegi, partnerji, učitelji, terapevti tega ne morejo. Spoznate in čutite samega sebe lahko samo vi, tudi dostop do vaših misli imate samo vi. Zato pa investirajte vase.

"Primanjkljaj počitka se lahko preslika v fizično napetost oz. zakrčenost mišičnega tonusa, ki lahko na dolgi rok vodi do poškodb in do neučinkovitega delovanja sistema."

Spoznala sem, da je restorativna joga pri učenju počitka zelo dobrodošla. Ni edini način aktivnega počitka, je pa vsekakor dobro poskusiti, če takšen način počitka in umiritve resonirate s sabo.

Kaj je restorativna joga?

Restorativna joga je počasna joga, ki primarno deluje na umiritvi živčnega sistema. Asane oz. poze so udobne in trajajo od 5 do 10 min, prehodi iz enega položaja v drug položaj so zelo počasni in zavestni. Pripomočki restorativne joge so odeje, vzglavniki, bolsterji, kocke, stoli idr. Namen je, da telo postavimo v najbolj mogoč udoben položaj, kjer se lahko spočijemo.

"Sama pravim restorativni jogi joga za pogumne, saj je naš sodobni svet narejen na ekspres - vse poteka hitro - in tukaj moramo pogledati vase. Da začnemo opazovati, kaj se dogaja pod površjem."

Kako si lahko doma pripravite restorativno jogo, četudi nimate joga pripomočkov?

  • Pripravite si odejo in 5 vzglavnikov,
  • pod kolena si podložite 2 vzglavnika (vsakega pod eno nogo),
  • pod roke si podložite vzglavnika (vsakega pod eno roko),
  • pod glavo si podložite vzglavnik,
  • pokrijte se s toplo odejo,
  • če ti je še kje v telesu neprijetno, si popravite položaj,
  • dihajte in se opazujte,
  • bodite v tišini.

Pozor: Lahko se zgodi, da boste želeli zapustiti ta položaj, ker ne boste vedeli, kaj za vraga naj počnete sami s sabo. Nič zato. Vztrajajte pri dihanju, vztrajajte pri opazovanju misli. Vsekakor se vam lahko zgodi, da vas misli odnesejo daleč v prihodnost ali pa daleč v preteklost - takoj, ko opazite, da niste prisotni z dihanjem in so misli prevzele vso moč nad vami, se vrnite nazaj na opazovanje diha.

"Življenje je samo igra pozornosti in prepleta med zunanjim in notranjim svetom. Od vas je popolnoma odvisno, kje boste. A boste zunaj ali znotraj? Ali nekje vmes ..."

Četudi vam bo na začetku naprijetno, vedite, da lahko vse natrenirate sebi v prid. Prijeten počitek vam želim.

https://www.metropolitan.si/odnosi/spoznajte-svoj-zivcni-sistem-pomembno-vpliva-na-vase-zdravje-in-dobro-pocutje/

Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov