Medicinske sestre so pogosto edini vezni člen med bolnikom in njegovim zdravnikom.
V sekciji medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti, ki deluje pri zbornici zdravstvene in babiške nege, ob 50-letnici delovanja izpostavljajo, da so patronažne medicinske sestre pogosto edina vez med bolnikom in zdravstvenim sistemom. Opozarjajo na porast nasilja nad sestrami in svarijo pred izgorelostjo.
Edine, ki v času epidemije niso zaprle vrat
Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti, ki deluje pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica - Zveza) je bila ustanovljena 17. marca 1975. Svojih 50-let delovanja pa so v četrtek zaznamovali s slovesnostjo pod častnim pokroviteljstvom predsednice države Nataše Pirc Musar.
Na slovesnosti so izpostavili predanost, strokovnost in srčnost izvajalcev, ki skrbijo za bolnike v njihovem domačem okolju. Predsednica sekcije Staša Rojten je opozorila, da se je še posebej med epidemijo covida-19 pokazalo, da so patronažne sestre pogosto edini vezni člen med bolnikom in njegovim zdravnikom. "Takrat smo bile patronažne medicinske sestre edine, ki v tistem času nismo zaprle vrat, ampak smo vsak dan vstopale v domove ljudi, bile mnogim edino upanje in vez s svetom, ki se je kar naenkrat ustavil in zaprl," je spomnila.
Zaradi svojega dela ne smejo izgoreti
Ob tem je pojasnila, da patronažne medicinske sestre, ko vstopajo v domove, v najbolj intimno okolje ljudi, hitro postanejo del njihovega življenja. Včasih so lahko edina oseba, ki jo bolniki v mesecu dni vidijo in z njo govorijo. Stiske posameznikov, družin in skupnosti zaznavajo z empatijo. Med različnimi stiskami, s katerimi se srečujejo bolniki, je izpostavila osamljenost, ki jo po njenih besedah pred desetletji v tolikšni meri nismo poznali.
"Vendar ob tem ne smemo izgoreti," so v današnjem sporočilu povzeli opozorilo Rojtenove. Izpostavila je tudi, da so si vseh petdeset let delovanja sekcije prizadevali za poenotenje organizacije patronažne službe, za napredek stroke, izboljšanje pogojev dela, strokovno rast in prepoznavnost poklica.