P. F. | 19. 2. 2024, 21:14

Kritično stanje med mladimi: veliko jih je na antidepresivih, samomorov je preveč ...

Profimedia

Glede na raziskavo iz leta 2022 je kar šestina mladostnikov, starih 13, 15 in 17 let, resno razmišljala o samomoru. 

Duševno zdravje mladih se iz leta v leto poslabšuje. Zadnje znane statistike so iz leta 2022, saj jih za lansko leto še ni, ampak številke so zaskrbljujoče. Za oddajo Tednik je novinarka Tadeja Anžlovar pripravila prispevek z naslovom Vredno je živeti.

"Sama se že nekaj časa borim z anoreksijo in depresijo, ampak nič ne pomaga. Bila sem že pri psihoterapevtih, zdravnikih, na vseh možnih tabletih, ampak še vedno ne vidim izhoda in še vedno razmišljam o samomoru in rezanju, saj me tako ali tako noben ne bo pogrešal," se glasi klic na pomoč v spletni svetovalnici To sem jaz, kjer v zadnjem času opažajo porast najtežjih vprašanj.

"Stanje je kritično, samomorov je bilo letos res preveč," pove Eva Oblak iz Dijaške organizacije Slovenija. "Ambiciozni dijaki morajo stati na tanki liniji, da dosežejo vse točke, ki jih potrebujejo. Pritisk je tudi s strani profesorjev, šole in preprosto se zadeva iz leta v leto stopnjuje."

Januarja si je dijakinja v Šolskem centru Ljubljana hotela vzeti življenje. Po dogodku so sneli kljuke z oken. "Zato ker smo tudi mi imeli poskus samomora in smo se odločili, da poskrbimo za varnost tako, da sploh ne bo možnosti, da bi kdo to naredil," razloži Nives Počkar, direktorica Šolskega centra Ljubljana.

Fotografija je simbolična.

Fotografija je simbolična.

Profimedia

"Stvari so se za otroke in mladostnike zelo spremenile, življenje zanje je bistveno drugačno, kot je bilo včasih. Zdaj vodijo stvari rezultati, tekmovalnost, zasloni, pomanjkanje odnosov, spremembe v družinskem življenju, v stikih, ki jih imajo otroci s svojimi najbližjimi - vse to botruje situaciji, ki smo ji priča," pojasni dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo iz Pediatrične klinike Ljubljana.

Stiske med mladimi so mnogo večje, kot bi si lahko predstavljali. V Dijaškem domu Vič približno 30 odstotkov dijakov redno jemlje antidepresive, antipsihotike in pomirjevala. Razlogi za stiske: ločitev staršev, prekinitev lastne partnerske zveze, spletno nasilje in veliki pritiski doma in v šoli. 

Leta 2022 si je življenje vzelo kar 27 ljudi, starih od 10 do 24 let. Zadnja leta se povečuje število poskusov samomora, lani je bilo takšnih primerov kar 569 - koliko od teh je bilo mladih, ni znano.

V vzgojno-izobraževalnih zavodih so zaposlili 250 dodatnih svetovalnih delavcev. Učitelje in vzgojitelje usposabljajo in izobražujejo, v učnih načrtih bo po novem navedeno tudi zdravje kot duševna, telesna in socialna dobrobit. NIJZ je izdal smernice za ukrepanje šol ob samomoru učenca ali dijaka. Ukrepati bi morali še ministrstvi za zdravje in delo, družino in socialne zadeve.

Mladim pa lahko pomagajo številna društva in centri za brezplačno psihološko svetovanje, ki delujejo tudi napotnice. Za zaupen pogovor lahko v primeru misli na samomor pokličete Psihiatrično kliniko v Ljubljani. (01) 520 99 00.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah