R. K. | 26. 4. 2024, 09:23

Ste že slišali za "iphonovski prst"? V tujini so prepričani, da dolgotrajna uporaba pametnega telefona poškoduje ...

Profimedia

O vplivu pretirane uporabe telefona na naše fizično zdravje je spregovoril ortopedski kirurg.

Ste že slišali za izraz "iPhone finger", ki se v zadnjem času pojavlja v tujini in bi ga lahko slovenili kot "iphonovski prst"? Šlo naj bi za stanje, ki je posledica pogoste uporabe mobilnih telefonov, ki jih v roki običajno držimo na specifičen način, zaradi česar naj bi se spremenila oblika naših mezincev. Za kaj točno naj bi šlo, so nedavno pojasnili v radijski oddaji TJ's Podcast.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The TJ Show (@tjpodcast)

V oddaji so zatrdili, da lahko teža pametnega telefona, ki ga običajno držimo tako, da počiva na našem mezincu, sčasoma spremeni obliko najšibkejšega prsta. Tako naj bi bilo mogoče, da bomo, če si prst dobro ogledamo in ga primerjamo z mezincem na drugi roki, opazili anomalijo - vdolbino, ki je nastala na mestu, kjer običajno podpiramo telefon.

Ortopedski kirurg zavrnil obstoj takšnega stanja

Čeprav se je prisotnim v oddaji zdelo, da zares vidijo vdolbino v svojem prstu, pa so strokovnjaki domnevni pojav, ki naj bi ga povzročil pametni telefon, zavrgli. Da uradne diagnoze za iphonovski prst, ki mu nekateri pravijo tudi "smartphone pinky" ni, je za New York Post potrdili ortopedski kirurg Peter Evans.

"Mogoče je tudi, da imajo ljudje, ki mislijo, da imajo 'iphonovski prst', morda kakšno osnovno bolezen," je dejal Evans. "Nekatere trditve o poškodbah so morda pretirane, druge pa so resnične in lahko vključujejo resne, dolgoročne poškodbe." Takšna bolezen je na primer klinodaktilija oziroma radikalna ukrivljenost prstov, zaradi katere se upogne konica prsta.

Po navedbah nekaterih naj bi dolgotrajno podpiranje pametnega telefona z mezincem na prstu pustilo vidne posledice.

Po navedbah nekaterih naj bi dolgotrajno podpiranje pametnega telefona z mezincem na prstu pustilo vidne posledice.

Profimedia

Nekateri imajo morda lahko tudi Dupuytrenovo kontrakturo, ki se najpogosteje pojavi v prstancu ali mezincu. Pri tej bolezni se pod kožo postavijo vozliči, ki se po določenem času zlijejo v vezivni traček, ki se razteza od dlani proti prstom, in začne prst upogibati v dlan, je za omenjeni medij dejal Evans.

Pretirana uporaba telefona lahko vpliva na naš palec ali vrat

Ob tem je opozoril, da ni dokaza, da bi uporaba mobilnega telefona vplivala na razvoj klinodaktilije ali Dupuytrenove kontrakture. Kljub temu pa opozarja na nekaj zdravstvenih stanj, ki se lahko pojavijo in so povezana z uporabo mobilnega telefona - eno takšnih je sindrom kubitalnega tunela, ki lahko nastane, kadar komolec dlje časa upogibamo za več kot 90 stopinj.

Profimedia

Pretirana uporaba mobilnega telefona pa lahko negativno vpliva tudi na naš palec ali vrat. "Sklepi vašega palca niso narejeni tako, da bi lahko ves dan pisali in drsali s prstom po zaslonu," je dejal Evans in omenil, da je stanje, znano kot "texting thumb" (tipkarski palec) še kako resnično. Povzroči lahko bolečine in otekanje palca. Hkrati lahko prekomerna uporaba telefona poslabša tudi nekatera druga stanja, kot je artritis.

Pojavijo se lahko tudi bolečine v vratu. Naša glava namreč tehta med 10 do 12 kilogramov. Kadar dlje časa gledamo navzdol v zaslon pametnega telefona, se poveča obremenitev vratnih mišic, ta dodatna obremenitev pa lahko v mišicah povzroči bolečine in krče, je Peter Evans pojasnil za New York Times.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj