Zagotovo ste že slišali za Movember, gibanje, ki spodbuja, da si moški pustijo brke. A kaj pravzaprav tiči za tem gibanjem?
Movember je kampanja ozaveščanja, ki traja ves november in je v celoti posvečena moškim oziroma njihovemu zdravju. Mesec ozaveščanja o zdravju moških je letna globalna kampanja, ki moške spodbuja k puščanju brkov in k sodelovanju v različnih aktivnostih za ozaveščanje o zdravstvenih težavah moških. Ta enomesečni dogodek se osredotoča na spodbujanje telesnega in duševnega dobrega zdravja moških ter obravnava teme, kot so rak prostate, rak na modih, izzivi duševnega zdravja in preprečevanje samomorov. Movember prav tako moškim ponuja platformo, da odprto in odkrito razpravljajo o svojem zdravju, poiščejo potrebno podporo ter sprejmejo proaktivne korake k bolj zdravemu in srečnejšemu življenje.
Izvor Movembra
Samo gibanje Movember ima izjemno zanimivo zgodbo nastanka. Vse se je začelo v Avstraliji leta 2003, ko se je skupina prijateljev malo v šali in malo zares odločila, da bodo nazaj v modo vpeljali brke. A to so želeli narediti na malo drugačen način, namreč želeli so ozaveščati o raku prostate in o depresiji pri moških.
Tako se je rodila kampanja Movember, ki je imela sprva 30 članov, za sodelovanje pa je bilo potrebno plačati 10 avstralskih dolarjev. Člane so fantje dobili tako, da so naokoli pošiljali elektronska sporočila, ki so vsebovala le eno vprašanje: "Ali si dovolj moški, da boš moj moški?" Od takrat naprej se je Movember razvil v globalno gibanje, v katerem je sodelovalo več milijonov podpornikov in udeležencev. Prav tako je Movember financiral številne projekte in pobude za zdravje moških ter postal simbol solidarnosti ter ozaveščenosti, še piše na spletni strani kampanje Movember.
Movember se lahko pohvali z vrsto zaslug, saj je z leti prispeval k pomembnemu napredku pri raziskavah o zdravju moških in moške spodbudil, da prevzamejo odgovornost za svoje dobro počutje.
Kako sodelujete pri Movembru?
V ospredju Movembra je seveda ozaveščanje o zdravstvenih težavah moških in vsak korak, ki ga naredite proti bolj vključevalni družbi, pripomore k Movembru. A če bi radi aktivno sodelovali, to naredite tako, da za en mesec odložite britvice na stran ter pustite, da narava opravi svoje. Tako bo vaš obraz ozaveščal o zdravstvenih težavah moških.
Sodelujete lahko tudi tako, da v mesecu novembru prehodite vsaj 95 kilometrov, majhen korak za človeka, a velik korak za človeštvo. Seveda so tudi denarne donacije dobrodošle, tako lahko poljuben znesek darujete neposredno fundaciji Movember. Vsa zbrana sredstva so nato namenjena podpori inovativnih projektov na področju zdravja moških na ključnih področjih, kot so duševno zdravje, preprečevanje samomora, rak prostate in rak na modih.
https://www.metropolitan.si/zdravje/raziskava-vpliv-pandemije-na-mozgane/
Zakaj je ozaveščanje tako pomembno?
Podatki Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da si vsako leto življenje vzame več kot 700.000 ljudi. Podatki prav tako kažejo, da samomor stori več moških kot pa žensk. Razlogov za to je več, a vendar je glavni faktor ta, da je duševno zdravje moških še vedno izjemno stigmatizirano, saj v naši družbi velja prepričanje, da moški ne smejo izražati svojih čustev, poroča portal Healthline.
Zaradi tega večina moških posledično ne poišče zdravstvene pomoči, kar lahko vodi v resne duševne težave kot tudi smrt. Na podlagi podatkov, pridobljenih s platforme Statista iz leta 2020, je razvidno, da se Slovenija uvršča v sam vrh, kar se tiče samomorov. Na 100.000 prebivalcev v Sloveniji naredi samomor 15,7 oseb. Od teh je 26,8 moških ter 5,7 žensk. Ravno zaradi dejstva, da so duševne težave moških pogosto spregledane, se Movember trudi ozaveščati o tem ter tako posledično vplivati na splošno zdravje moških.
Movember se tudi trudi ozaveščati o raku prostate, ki je najpogostejši rak pri moških v Evropi in tudi v Sloveniji. Sodeč po podatkih Registra raka RS naj bi v Sloveniji leta 2020 za rakom prostate zbolelo več kot 1400 moških. Ravno zaradi tega zdravniki apelirajo na preventivne in redne zdravniške preglede, ki so ključnega pomena za prepoznavanje in zgodnje odkrivanje morebitnih zdravstvenih težav. Prav tako je svetovano, naj moški v svoj vsakdan vključijo telesno dejavnost ter omejijo uživanje alkoholnih in tobačnih izdelkov.
https://www.metropolitan.si/zdravje/raziskava-uporaba-mobilnega-telefona-vpliv-zdravje/
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov