Veseli december je pred vrati, česar se veselijo tudi trgovci. Gneče v trgovinah bodo spet nepopisne, ob tem pa ni nepomembno spoznanje: nakupovanje je lahko tudi nevarno, nakupovanje lahko vodi tudi do resnih zdravstvenih težav! Ne verjamete? Berite dalje!
"Kreh, kreh! Spet smrkam, spet kiham. Spet je mulec iz vrtca prinesel prehlad!" Kolikokrat ste že slišali starša, ki je za zdravstvene tegobe okrivil svojega malčka? In kolikokrat ste takšnemu že odgovorili: "Da, da. Spet je tisti čas, ko otroci iz vrtca domov prinesejo vse žive bacile." Toda ... Ste kdaj pomislili, da za kihanje in smrkanje (ali celo bolj neprijetne tegobe) nista kriva ne otrok ne vrtec, ampak kar ... nakupovanje?!
Nakupovalni vozički, nepogrešljivi spremljevalci pri vsakodnevnem nakupovanju, so postali nekakšen simbol običajnosti. Toda kolikokrat ste se vprašali, kako čisti in varni so vozički, ki jih uporabljamo za prevažanje hrane in drugih izdelkov v trgovinah?
Ko se sprehodimo skozi prehode trgovin, redko pomislimo na to, kakšna umazanija se nabira na ročajih nakupovalnih vozičkov. Raziskave so razkrile, da so ročaji nakupovalnih vozičkov eden izmed najbolj onesnaženih predmetov v trgovinah. Na ročajih se nabira širok spekter mikrobov, bakterij in drugih nečistoč, saj jih vsakodnevno dotikajo različni ljudje, ki prihajajo iz različnih okolij.
Prav tako se na vozičkih pogosto nahajajo ostanki hrane, umazanija ter celo sledovi izločkov živali, saj nekateri nakupovalne vozičke včasih uporabljajo tudi za prevoz hišnih ljubljenčkov.
Strokovnjaki za javno zdravje opozarjajo, da je uporaba nakupovalnih vozičkov lahko potencialno tvegana zaradi širjenja bolezni in okužb. Bakterije, kot so stafilokoki, E. coli in salmonela, so bile najdene na ročajih nakupovalnih vozičkov in predstavljajo tveganje za prenos bolezni med ljudmi.
Celo fekalne bakterije!
Raziskave so razkrile tudi, da je na nakupovalnih vozičkih lahko več bakterij kot na površinah v javnih sanitarijah, na letališčih in avtobusnih postajah. V študiji iz leta 2012 so raziskovalci na 85 nakupovalnih vozičkih med drugim odkrili nekatere bakterije prebavnega trakta. Pri približno 72 odstotkih so bili testi pozitivni na določeno obliko fekalnih bakterij!
Čeprav ne moremo nadzorovati, kdo in kako čisti vozičke, obstajajo preprosti načini za zmanjšanje tveganja za okužbo med nakupovanjem. Uporaba dezinfekcijskih robčkov ali razkužil za roke pred in po uporabi nakupovalnih vozičkov je priporočljiva praksa. Prav tako je dobra navada, da pred polnjenjem vozička z živili oziroma pred uporabo ročaj očistimo s sanitarnim robčkom, ki ga nekatere trgovine že ponujajo kot del svojih storitev za čiščenje vozičkov.
Čeprav so nakupovalni vozički lahko leglo mikrobov, je z malo pozornosti in preprostimi preventivnimi ukrepi mogoče zmanjšati tveganje za prenos bolezni ter zagotoviti bolj varno nakupovalno izkušnjo za vse.
https://www.metropolitan.si/trendi/kulinarika/kebab-kam-z-mesom-ki-ostane/
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"