D. D. | 25. 10. 2023, 14:57

Spet se širi nevarna otroška bolezen: dojenček končal v bolnišnici, šolar utrpel hude nevrološke zaplete

Profimedia

Strokovnjakinja meni, da je to zato, ker se starši bojijo stranskih učinkov cepiv. 

Iz sosednje Hrvaške poročajo, da so zaznali povečano število obolelih otrok s težko nalezljivo boleznijo, ki lahko vodi do hudih zapletov. Prejšnji teden so zabeležili 70 primerov, ta teden pa je pomoč poiskalo že 125 otrok, ki prebolevajo oslovski kašelj. Pedagoški inštitut za varovanje zdravja Splitsko-dalmatinske županije starše ponovno poziva, naj svoje otroke cepijo proti oslovskemu kašlju.

Direktorica inštituta Željka Karin je potrdila, da je oboleli dojenček končal v bolnišnici, otrok, ki je sicer že šolar, pa je utrpel hude nevrološke zaplete. Ob tem je dodala, da se oslovski kašelj širi vsake od tri do pet let.

Karinova pravi, da se oslovski kašelj ne širi le med dojenčki, ampak tudi pri starejših otrocih. Po njenem mnenju temu botruje dejstvo, da je veliko število majhnih otrok necepljenih. V šolski populaciji je precepljenost na splošno padla pod 90 odstotkov, v predšolskem obdobju pa pod 86 odstotkov.

Precepljenost proti določenim boleznim močno upada.

Precepljenost proti določenim boleznim močno upada.

Profimedia

Proti hepatitisu B je zabeležena visoka stopnja precepljenosti, po drugi strani pa je izjemno nizka precepljenost proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, navaja Dnevnik.hr.

Strokovnjakinja meni, da je to zato, ker se starši bojijo stranskih učinkov. "To je popolnoma medicinsko neutemeljeno. Tako kot se starši bojijo neželenih učinkov po cepivu proti oslovskemu kašlju. Takšen strah je neutemeljen, ker so posledice bolnika s oslovskim kašljem veliko večje od stranskih učinkov cepiv. Te posledice so encefalitis in pljučnica, lahko pa so tudi smrtni izidi, kot v dveh primerih, ki smo jih imeli v prejšnjih letih," zaključuje Karinova. 

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj