K česnu se pogosto zatečemo, ko se želimo obraniti pred virusi, saj je znano, da deluje kot naravni antibiotik. Zdravniki priporočajo, da zaužijemo vsaj šest strokov česna na teden.
Ste se kdaj spraševali, kaj se zgodi, ko zaužijemo česen in koliko časa traja, da doseže svoj zdravilni učinek? Proces gre nekako tako: česen se v želodcu prebavi v prvi uri, po štirih urah od zaužitja pa že pomaga v boju proti obstoječim bakterijam in virusom. Šest ur po jedi se aktivira proces izgorevanja shranjene maščobe v telesu. Sedem ur pozneje - česen ima antibakterijski učinek na krvni obtok.
Česen je ena najstarejših rastlin na svetu, najdemo pa ga v skoraj vsaki kuhinji. Ne le da je izjemno okusna sestavina za kuhanje, ki popestri vsako solato, česen je tudi blagodejen za naš imunski sistem. V času prehlada nam pomaga v boju proti kašlju, zaradi visokih vsebnosti antioksidantov in drugih spojin pa nam zagotavlja zdravje celotnega organizma.
Česen je izjemno hranljiv, pozitivno vpliva na raven sladkorja v krvi, zmanjšuje možnosti za nastanek holesterola in tveganje za bolezni srca in ožilja, ima protivnetni učinek in skrbi za zdravje prebavil. Da bi povečali koristne učinke česna, ga je priporočljivo jesti v surovi obliki, in to tudi po trikrat na dan, če smo zboleli za prehladom. Pred zaužitjem ga zdrobite, da spodbudite encimsko reakcijo, ki proizvaja sestavino (alicin), zaradi katere je česen tako zdrav.
Kaj pa zadah? Česen ima res neprijeten vonj, ampak ravno ta "dišeča" sestavina daje česnu njegove zdravilne lastnosti. Če vam je misel na to, da bi se pojavili v javnosti s smrdečim zadahom, neprijetna, se ga lahko znebite z žvečenjem listov peteršilja ali kavnih zrn.
https://www.metropolitan.si/zdravje/recepti-domaci-pripravki-okrepitev-imunski-sistem/