T. R. K. | 23. 4. 2024, 17:12

Vas objave določenih ljudi na družbenih medijih neizmerno motijo? Ta preprost trik bo dober tudi za vaše mentalno zdravje ...

Profimedia

Ta preprosti način vam lahko pomaga, ko objav določenih oseb ne želite več videti. 

Čeprav pozitivne spremembe običajno prihajajo počasi in postopoma, pa je pred vami metoda, ki je hitra in brezplačna, vaše življenje pa bo hitro spremenila na bolje: preprosto 'utišajte' (mute) ljudi, ki vas motijo na družbenih omrežjih.

Postopek je za vsako platformo drugačen - običajno greste na profilno stran osebe, katere objave vas motijo, ali na eno od njenih objav in tapnete "mute", "snooze" ali "unfollow" - in to je to. Po takšnem digitalnem čiščenju bodo vaša družbena omrežja prostor, ki bo za vaše mentalno zdravje veliko bolj prijazen. Objave te osebe tako izginejo s časovnice in v nasprotju z odstranitvijo sledilca ali blokiranjem nekoga, oseba, ki je bila 'utišana' (mute), ne ve, da je bila 'utišana', zato ne tvegate nobene zadrege ali drame.

Določeni posamezniki lahko namreč z objavami v nas prebudijo najslabše, ko vidimo njihove objave se lahko počutimo jezne ali majhne, spomnijo nas lahko tudi na interakcije z njimi, ki niso bile prijetne. 

Z opisanim načinom pa na te posameznike ne rabimo več misliti, pravzaprav lahko pozabimo, da obstajajo. 

Tudi strokovnjaki so na tem področju podali mnenja. "Z utišanjem računov, ki vas vedno znova vznemirjajo, postavljate digitalne meje in tako lahko ustvarite bolj zdravo digitalno okolje," pravi Bailey Parnell, ustanoviteljica in predsednica Centra za digitalno blagostanje. Pravi, da se lahko izognete moteči vsebini, ne da bi prekinili stike, kar je rešitev za tiste zapletene situacije, ko je odnos z nekom za vas pomemben kljub njegovi moteči prisotnosti na spletu, poroča The Guardian.

"Tako lahko ohranite svoje duševno dobro počutje in hkrati ohranite družbene ali poklicne mreže," pravi.

Bobo

Pomembno je, da se na družbenih omrežjih ne ustvarja 'prostora nevednosti'

Morda se zdi, da je to samoumeven nasvet. Vendar ga je kdaj tudi težko upoštevati. Razdraženost, ki jo občutimo, ko vidimo objave nekoga, lahko namreč spremlja tudi zadovoljujoč vzgib: poglej jih! Kako nadležni so!

"Ob močnih čustvih lahko pride do dopaminskega naboja," situacijo povzema Monica Amorosi, licencirana terapevtka za zdravljenje travm v New Yorku. Morda si torej zaželimo adrenalinskih izbruhov, ki spremljajo vsebino, ob kateri občutimo šok, jezo ali gnus.

"Če imamo vsakdanje življenje, če smo premalo stimulirani, če nam je dolgčas ali smo premalo navdušeni, lahko opazovanje takih objav postane oblika zabave ali odvračanja pozornosti," še dodaja Amorosi.

Amorosi ob tem poudarja, da je pomembno tudi, da na naših kanalih ne ustvarjamo "prostora nevednosti" z izogibanjem drugačnim pogledom ali zaskrbljujočim novicam o aktualnih dogodkih. Vendar to ne pomeni, da bi morali biti družbeni mediji le prostor za dostop do neprijetnih informacij. Naše kanale "lahko uporabljamo za zdravo, pozitivno izobraževanje, povezovanje s podobno mislečimi, opazovanje nians in raznolikosti v svetu, preverjanje dejstev, spoznavanje novih hobijev ali idej", pravi.

Zato je 'utišanje' morda najučinkovitejši način proti tistim, ki vas dražijo na dolgočasen, vsakdanji način. To, da ne vidim osebe, ki se pretvarja, da mu je nerodno zaradi poklicnega uspeha, ki ga je dosegel, ne bo omejilo mojega pogleda na svet. Namesto tega si povrnem pet do deset minut, ki bi jih morda zapravil, če bi naredil posnetek zaslona njegove objave in se zaradi nje pritoževal prijateljem. S tem se lahko izboljša tudi naše mentalno zdravje.