Raziskovalci so ugotovili, da je ključ do razumevanja, zakaj so ženske bolj dovzetne za avtoimunske bolezni, kot so multipla skleroza, lupus in revmatoidni artritis, način, kako žensko telo obvladuje dodatni X kromosom v telesu. Molekula Xist, ki je prisotna samo v ženskih celicah, igra ključno vlogo pri deaktivaciji drugega kromosoma X, da prepreči morebitne toksične učinke genov. To odkritje je pomembno, saj kaže, da lahko motnje v tem procesu pripeljejo do avtoimunskih reakcij, kjer imunski sistem napade lastne celice in tkiva telesa.
V revolucionarnih poskusih na miših so raziskovalci ugotovili, da so mišji samci, ki so bili gensko spremenjeni za proizvodnjo molekule Xist, razvili avtoimunske reakcije, podobno kot ženske miši, poroča CNN. To odkritje kaže na možnost, da lahko proteini, povezani z molekulo Xist, dejansko sprožijo avtoimunsko reakcijo pri ženskah.
Raziskovalci so prav tako analizirali krvne vzorce ljudi z avtoimunskimi boleznimi, kot so lupus, dermatomiozitis in sistemska skleroza, ter ugotovili višje ravni avtoprotiteles, ki reagirajo na proteine, povezane z molekulo Xist. S tem so še dodatno potrdili teorijo, da je Xist ključni akter pri razvoju avtoimunskih bolezni pri ženskah.
Nove ugotovitve odpirajo vrata k boljšemu razumevanju in potencialnim novim terapevtskim pristopom za zdravljenje avtoimunskih bolezni, ki prizadenejo več milijonov žensk po vsem svetu.