Zdravila, ki jih več ne potrebujete, odnesite v lekarno! Pojasnili so nam, kaj z njimi naredijo

24. 1. 2024, 07:00 | N. V.
Deli
Zdravila, ki jih več ne potrebujete, odnesite v lekarno! Pojasnili so nam, kaj z njimi naredijo (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj narediti z zdravili, ki jih več ne potrebujemo, a je še datum uporabe veljaven? Pogovarjali smo se z magistro farmacije Venceslavo Bavčar iz Lekarne Ljubljana, ki nam je pojasnila, kaj storijo z odpadnimi zdravili.

Kaj storiti z zdravili, ki jih ne potrebujete več? Nikakor jih ne vrzite v koš: to namreč ni dovoljeno! Napačno odlaganje odpadnih zdravil ima lahko zelo negativne posledice, začenši z zares škodljivimi vplivi na okolje.

V Sloveniji so jasno določena pravila ravnanja ter pogoji za zbiranje in odstranjevanje neuporabnih zdravil in ostankov zdravil. Neuporabljena prevzeta zdravila, ki jih ne potrebujemo več, ali zdravila, ki jim je pretekel rok uporabe, lahko vrnemo v lekarne ali pri komunalnem podjetju preverimo urnike zbiranja nevarnih gospodinjskih odpadkov in tako poskrbimo za varno odstranitev odpadnih zdravil.

Zabojnik za odpadna zdravila: kako ločevati?

V zabojnik za odpadna zdravila odložimo le nepoškodovane pretisne omote, na primer s tabletami, kapsulami ali svečkami, zaprte stekleničke ali plastenke s tabletami, kapsulami, sirupi in kapljicami ter nepoškodovane zaprte tube mazil. Škatlice iz kartona in priložena navodila za uporabo spadajo v ločen zabojnik za papir in karton. Injekcijske igle ter druge ostre predmete, medicinske pripomočke in kemikalije je treba zbirati ločeno ter oddati na zbirnem mestu nevarnih odpadkov.

Opravila analizo DNK in pri 60 letih odkrila veliko družinsko skrivnost

Kaj z zdravili storijo v lekarni?

Kaj pa z zdravili storijo v slovenskih lekarnah? "Vsa zdravila, ki jih v lekarno prinesejo stranke, so odpadna zdravila in jih oddamo v strokovno uničenje," nam je pojasnila magistrirana farmacevtka Venceslava Bavčar iz Lekarne Ljubljana.

Vsako zdravilo, ki ga ne potrebujete več, je torej odpadno zdravilo. To pomeni, da so vsa neuporabljena zdravila – tudi še originalno zaprta in z nepretečenim rokom uporabe – ki so vrnjena v lekarno, odpadna zdravila in jih lekarna odda v strokovno uničenje. 

Zakaj zdravil ne podarijo tistim, ki to nujno potrebujejo?

Čeprav zaboli ob misli na tisoče uničenih zdravil, medtem ko v nekaterih državah in družbenih skupinah nimajo dostopa do zdravil, možnosti, da bi takšnim odpadna zdravila podarili, ni, pravi magistra farmacije. Izdaja zdravil v lekarni je namreč zakonsko regulirana.

Zdravila se izdajajo na recept, ki ga predpiše zdravnik, strošek zdravila krije zdravstveno zavarovanje ali pa je pacient samoplačnik. Ob izdaji zdravil na recept v lekarni je vsaka škatlica preverjena v sistemu zagotavljanja avtentičnosti in varnosti. Že izdano in iz sistema odjavljeno zdravilo ne more več vstopiti v oskrbno verigo, je Bavčarjeva pojasnila, zakaj zdravil ne podarijo tistim pacientom, ki bi jih potrebovali, a si jih zaradi različnih razlogov ne morejo privoščiti.

Slovenci na leto zavržemo okoli 75 ton zdravil

V letu 2022 je veledrogerist, ki prevzema odpadna zdravila tudi v slovenskih lekarnah, zbral 74,1 tone odpadnih zdravil. Od tega jih je bilo samo v lekarnah in specializiranih prodajalnah zbranih 36,9 ton.

Boj proti odpadnim zdravilom: kaj lahko storimo, da jih bo manj?

Razlogi nastanka odpadnih zdravil so različni, na nekatere lahko vplivamo, na druge ne. Da bo neuporabljenih in nepravilno uporabljenih zdravil čim manj, je treba dosledno upoštevati navodila, ki jih je Bavčarjeva podala o pravilni uporabi zdravil. Koristni nasveti so naslednji:

  • ob hkratni uporabi več zdravil prosimo magistra farmacije v lekarni, da nam ob izdaji pripravi osebno kartico zdravil, ki nam bo pomagala pri redni in pravilni uporabi zdravil;
  • če imamo kakršne koli dvome o uporabi predpisanih zdravil, vprašamo za nasvet magistra farmacije in se naročimo na lekarniško storitev pregleda uporabe zdravil;
  • predpis zdravil pri kroničnem zdravljenju na obnovljive elektronske recepte omogoča gospodarno prevzemanje zdravil v lekarni, tako da nam jih ne zmanjka in jih ne kopičimo doma;
  • tudi zdravil za samozdravljenje ni treba shranjevati doma v večjih količinah "za vsak primer".

Grozljivka v Ljubljani: avtobus obtičal na tirih, vlak pa je drvel proti njemu

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"