R. K. | 16. 10. 2023, 10:13
Skrb vzbujajoča pretirana uporaba zaslonov: kako pametne naprave vplivajo na vid naših otrok?
Zaradi pretiranega gledanja na blizu se lahko pri otrocih spremeni očesno zrklo.
Ob svetovnem dnevu vida, ki smo ga obeleževali minuli četrtek, so oftalmologi z Očesne klinike v Ljubljani v sodelovanju s svetovnim Združenjem za pediatrično oftalmologijo učencem prve triade ene izmed ljubljanskih osnovnih šol preverjali vid, da bi ugotovili, kako razširjena je slabovidnost med otroki.
Zaslonom se je težko upreti
Izkazalo se je, da je ta približno triodstotna, kar spada v zahodnoevropsko povprečje. Za takšen rezultat imajo zasluge tudi pediatri, ki vid preverjajo v starosti treh do štirih let in ko otrok vstopi v šolo, poroča MMC RTV SLO.
Največja težava, ki vpliva na vid, je pretirana uporaba zaslonov. Učenci osmih in devetih razredov so za navedeni medij dejali, da telefone uporabljajo od ene do tri ure na dan. Vedo, da je to preveč, a so dejali, da se težko omejijo, ker je naprava tako vabljiva. Uporabljajo jih tako za šolo kot za kratkočasenje, nekaj ur pa se hitro nabere. Povedali so, da so tudi, kadar so v družbi, med njimi vrstniki, ki se izklopijo in brskajo po telefonu.
Zaradi pretirane uporabe se spreminja očesno zrklo
Oftalmologi, ki so jih obiskali prejšnji teden, so jim predavali o pomembnosti vida. Učenci so izvedeli, da se število slepih v svetu povečuje, razlog za to pa je ravno pretirano gledanje v zaslone, saj se zaradi tega spreminja očesno zrklo. Za to je po krivo predolgo gledanje na blizu in hkrati premalo gledanja na daleč, je za MMC pojasnila Dragica Kosec iz Očesne klinike UKC-ja Ljubljana.
"To dvoje mora biti uravnoteženo in potem zrklo raste naravno. Če pa bomo uporabljali samo osrednji del vidnega polja, nam to v možgane pošlje informacijo, da zrklo zraste, s tem se širijo strukture v očesu in na dolgi rok bo lahko zaradi tega bistveno več slepote v svetu, kot jo je zdaj. To je glavna težava kratkovidnosti," je dejala.
Kaj svetujejo učencem?
Učencem so zato svetovali, naj se vsak dan vsaj dve uri zadržujejo zunaj, kjer oko gleda daleč in je izpostavljeno ultravijolični svetlobi. Ta namreč ugodno vpliva na roženico in na mrežnico. Hkrati naj otroci zaslone uporabljajo le kot pripomoček, ne pa tudi za kratkočasenje. Kadar morajo s pomočjo zaslona delati za šolo, jim svetujejo, naj vsakih dvajset minut za 20 sekund uprejo pogled v daljavo, na primer skozi okno, saj s tem oko spremeni točko ostrenja.
Strokovnjaki sicer svetujejo, da je zaslone pri najmlajših treba omejiti. Otroci pred 2. letom starosti jim naj ne bodo izpostavljeni. Otroci, stari od 2 do 5 let, naj bodo pred zaslonom manj kot eno uro na dan, otroci v starosti od 6 do 9 pa največ eno uro na dan. Otrokom v starosti od 10 do 12 let priporočajo največ uro in pol na dan, otrokom, ki so stari od 13 do 18 let, pa največ dve uri na dan.