Pozor, če odhajate na Hrvaško: na plažah opažajo večje število primerov zelo nalezljive okužbe

26. 7. 2024, 13:45 | T. R. K.
Deli
Pozor, če odhajate na Hrvaško: na plažah opažajo večje število primerov zelo nalezljive okužbe (foto: Profimedia/fotomontaža)
Profimedia/fotomontaža

Če se na počitnice odpravljate na Hrvaško, bodite pozorni, saj na plažah opažajo povečano število primerov oseb z okužbo impetigo. Strokovnjakinja ob tem opozarja, da je okužba zelo nalezljiva, ampak ni nevarna. 

Na hrvaških plažah se je nedavno pojavilo več primerov oseb z zelo nalezljivo okužbo kože impetigo. Čeprav se okužba pogosteje pojavlja pri majhnih otrocih ali tistih z oslabljeno imunostjo, se lahko pojavi tudi pri odraslih.

Za 24sata.hr je svojo izkušnjo predstavila Splitčanka, ki ji bo ta konec tedna zagotovo ostal v grenkem spominu: "Bila sem na počitnicah s prijatelji in na plaži so opazili, da imam rdečo piko na ustnici. Najprej sem mislila, da je herpes, ker mi pogosto izbruhne zaradi oslabljene imunosti. Po vrnitvi domov pa se je madež začel širiti in se spremenil v mehurčke ter kraste. Omenjene predele sem razkužila in namazala, a nič ni pomagalo." 

V nadaljevanju pripoveduje: "Rekli so mi, da gre za impetigo, bakterijsko okužbo kože, ki jo največkrat povzročata bakteriji Staphilococcus aureus ali Streptococcus pyogenes. Pogostejša je pri otrocih, vendar se lahko ta okužba razvije tudi pri odraslih, še posebej, če imajo oslabljeno imunost ali poškodovano kožo. Poletne razmere so idealne za rast in širjenje bakterij, vročina in vlaga lahko povečata znojenje, kar lahko razdraži kožo in ustvari ugodne pogoje za okužbo." 

Dodala je, da so ji v lekarni povedali, da to ni prvi primer v tem poletju in da ljudje vedno znova prihajajo z istim vprašanjem. Izpostavila je še, da so se njeni prijateljici pozneje pojavili enaki simptomi.

Svojo izkušnjo je delila še ena od bralk 24sata.hr: "Imam kraste po bradi in telesu, druga prijateljica ima kraste okoli ustnice, tretja na hrbtu ... Dobila sem tudi vročino in srbi me po celem telesu." 

Profimedia

"Čeprav starše prestraši, ni razloga za strah"

"Govorimo o strafilodermi ali streptokodermi, ki jo povzročata omenjeni bakteriji, ki je poleti zelo pogosta in se lahko pojavi v manjših 'epidemijah'. Ker se zlahka širi, sem imela tudi letos v ordinaciji veliko pacientov s to težavo," za 24sata.hr pravi mag. sc. Dr. Gordana Bubičić-Bajek, dermatovenerologinja iz Zadra v odgovoru na podatek, da so letos na območju Splita zabeležili veliko število primerov okužbe impetigo.

Pravi, da se okužba najpogosteje pojavi pri otrocih, največkrat na koži okoli ust in nosu ali na obrazu, lahko pa tudi na drugih delih telesa. Na začetku so to majhne pikice, nakar se bodo pojavili mehurčki, in ker se otroci pogosto praskajo, se zlahka prenese. Če ima torej otrok na primer prasko na obrazu, se s praskanjem širijo bakterije in na večjem delu obraza se tako lahko pojavijo mehurčki.

"To običajno večino staršev nekoliko prestraši, a razloga za strah ni, saj ne gre za nevarno bolezen ali zapleteno zdravljenje. Pomembno je, da zdravljenje začnemo čim prej, takoj ko se mehurji pojavijo. V tem primeru običajno zadošča zdravljenje z lokalno uporabo antibiotičnega mazila. V izjemnih primerih, ko se okužba močneje razširi, damo antibiotik in impetigo izgine v nekaj dneh," sklene dermatologinja.

Načinov za preprečevanje okužbe in pojava impetiga ni veliko, razen morebitne ločitve bolnega otroka od skupine, saj se okužba širi z neposrednim stikom. Širjenju in razvoju bakterij pripomorejo toplota in vlaga, pa tudi praske ali razdraženost kože obraza, saj bakterije lažje prodrejo v kožo. Manjši otroci in tisti z oslabljeno imunostjo pogosteje podležejo okužbi, vendar to ni pravilo.

Delovna nesreča na Primorskem: 20-letnik med delom na strehi padel v globino

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"