N.Z. | 18. 2. 2022, 14:20

Omikronova podvarianta BA.2 bolj nalezljiva in nevarnejša, kaže japonska študija

profimedia

Japonska laboratorijska študija kaže, da je omicronova različica BA.2 nevarnejša in bolj nalezliva od svojega originala. Tako kot omikron se tudi BA.2 dobro ogne imunosti po cepljenju, različici so kos šele poživitveni odmerki, po zaslugi katerih je tveganje za obolevanje po okužbi za 74 % nižje (proti necepljenim ali le delno cepljenim), pišejo na CNN.

Študija kaže, da je resnost bolezni covida-19 pri različici BA.2 podobna ko pri delti, različica pa je hkrati tudi odporna na nekatera ustaljena zdravljenja, med drugim na sotrovimab (t.j. monoklonalna protitelesa, ki jih sicer uporabljajo v boju proti omikronu).

Izsledke študije so objavili v sredo na bioRXiv in veljajo za preliminarne.

"Z zornega kota človeka gre za hujši virus od BA.1, saj je bolj nalezljiv in povzroča več škode," pravi dr. Daniel Rhoads, mikrobiolog s klinike v Clevelandu, Ohio. Rhodes je študijo zgolj proučil in ni bil del raziskovalne ekipe.

BA.2 je močno mutiral v primerjavi z originalno različico iz Wuhana. Našli so nekaj ducatov genetskih sprememb, kar ga dela precej drugačnega od alfe, bete, game in delte.

Kei Sato, raziskovalec z Univerze v Tokiu, ki je bil del študije, trdi, da bi BA.2 morali obravnavati ločeno in torej ne zgolj kot podvrsto omikrona.

"Zdi se mi, da v resnici gledamo novo grško črko," se z njim strinja Deborah Fuller, virologinja z Univerze v Washingtonu.

Velik problem pri BA.2 je tudi, da ga PCR testi slabše zaznavajo od omikrona, zato Keto opozarja, da je nujno razviti metodo, ki bo zaznala tudi BA.2. 

Mešani rezultati iz 'resničnega sveta'

BA.3 naj bi bil od 30 do 50 % bolj nalezljiv od omikrona. Do danes so ga zaznali v 74 državah.

Medtem ko ameriški center za nadzor in prevencijo bolezni predvideva, da je okoli 4 % Američanov že okuženih s to različico, pa naj bi iz Bangladeša, Brunea, Kitajske, Danske, Guama, Indije, Črne gore, Nepala, Pakistana in Filpinov poročali, da je BA.2 pri njih že postala prevladujoča.

Mešani so tudi podatki o resnosti bolezni, ki jo povzroča. Medtem ko so v Južni Afriki in Veliki Britaniji hospitalizacije v padcu, pa iz Danske poročajo o visokih številkah okužb ter porastu hospitalizacij in smrti.

Odporen na nekatera zdravljenja

Nova študija je pokazala, da se BA.2 hitreje podvaja v celicah kot BA.2 (torej originalni omikron), prav tako se zna bolje prilagoditi in zlepiti celice skupaj. Slednje virusu omogoči, da ustvari večje skupne celic, kar je zaskrbljujoče, saj to pomeni, da ustvari več kopij virusa. To je šlo dobro 'od rok' tudi delti, kar je imelo za posledico velike poškodbe pljučnega tkiva.

Ko so raziskovalci namenoma okužili hrčke z BA.2 in BA.1, se je izkazalo, da so z BA.2 okužene živali huje zbolevale in imele bolj poškodovana pljuča kot tiste, ki so bile okužene z BA.1.

Še več. Tako kot omikron se zna tudi BA.2 ogniti nekaterim prej učinkovitim zdravljenjem. Med drugim je različica rezistentna na zdravljenje s protitelesi iz krvi ljudi, ki so preboleli covid (zaradi alfe in delte).

Je v povezavi z BA.2 sploh kakšna novica dobra za nas?

Skupaj z virusom evoluira tudi imunski sistem 'gostitelja', zato gre pričakovati, da bo tudi ta vse lažje našel odgovor na to različico (in tiste, ki prihajajo).

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi