D. D. | 23. 9. 2023, 10:00
Zaskrbljujoče: 98 odstotkov Evropejcev diha škodljiv zrak, zaradi katerega letno umre kar 400.000 ljudi
Skoraj vsi v Evropi dihamo zdravju škodljiv zrak.
Nova raziskava je razkrila, da se Evropa sooča s hudo krizo javnega zdravja, saj skoraj vsi prebivalci stare celine živijo na območjih z nevarno stopnjo onesnaženosti zraka. Po teh podatkih naj bi kar 98 odstotkov Evropejcev dihalo zelo škodljiv onesnažen zrak, zaradi katerega letno umre kar 400.000 ljudi.
Analiza podatkov, zbranih z uporabo najsodobnejše metodologije, vključno s podrobnimi satelitskimi posnetki in meritvami z več kot 1400 postaj za spremljanje, razkriva grozljivo sliko umazanega zraka, saj večina prebivalcev živi na območjih z zelo škodljivim onesnaženjem z drobnimi delci, ki presega smernice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Skoraj dve tretjini jih živi na območjih, kjer je kakovost zraka več kot dvakrat slabša od dovoljene meje.
Revealed: almost everyone in Europe breathing toxic air https://t.co/XGvvbFMOwU
— The Guardian (@guardian) September 20, 2023
Glavni vir onesnaženja je promet
Najbolj prizadeta država v Evropi je Severna Makedonija. Skoraj dve tretjini ljudi v državi namreč živita na območjih, kjer onesnaženost zraka z delci PM2,5 več kot štirikrat presega dovoljeno vrednost po smernicah WHO. Na štirih območjih pa je bila ugotovljena skoraj šestkrat večja onesnaženost zraka, vključno z glavnim mestom Skopjem, poroča Guardian.
Po trenutnih smernicah Svetovne zdravstvene organizacije povprečna koncentracija delcev PM2,5 ne sme presegati 5 mikrogramov na kubični meter (µg/m3). Nova analiza je pokazala, da le 2 odstotka prebivalcev Evrope živita na območjih, ki so v skladu s to mejo. Strokovnjaki trdijo, da onesnaženost z delci PM2,5 v Evropi povzroči približno 400.000 smrti letno.
"Glavni vir delcev PM2,5 so promet, industrija, ogrevanje gospodinjstev in kmetijstvo, posledice pa običajno najbolj čutijo najrevnejše skupnosti," opozarjajo strokovnjaki.
Roel Vermeulen, profesor okoljske epidemiologije na Univerzi v Utrechtu, opozarja, da gre za resno krizo javnega zdravja. "Jasno vidimo, da skoraj vsi v Evropi dihajo zdravju škodljiv zrak."
Nujno je hitro ukrepanje
Strokovnjaki opozarjajo, da je treba nujno ukrepati, saj obstaja vse več dokazov o škodljivih učinkih onesnaženega zraka na zdravje ljudi. Škodljiv zrak je povezan s številnimi boleznimi, vključno z boleznimi srca in pljuč, rakom, sladkorno boleznijo, depresijo, duševnimi motnjami in drugimi zdravstvenimi težavami.
Ena od nedavnih študij je razkrila tudi, da je onesnaženost zraka odgovorna za milijon mrtvorojenih otrok na leto, druga pa, da imajo mladi ljudje, ki živijo v mestih, v organih že na milijarde strupenih delcev onesnaženega zraka.
Europe’s pollution divide: see how your area compareshttps://t.co/AGg8IwjfcG
— The Guardian (@guardian) September 20, 2023
Najnovejša raziskava, ki je nastala pod okriljem številnih inštitucij v okviru projekta Expanse, ki ga financira Evropska unija, poudarja, da je čas, da politiki sprejmejo drzne ukrepe za zmanjšanje onesnaženosti zraka in zaščito javnega zdravja v Evropi.
Nekatera evropska mesta, med njimi London in Milano, so v luči prizadevanja za zmanjšanje onesnaženosti zraka uvedla programe za zmanjšanje prometa ter številne pobude za hojo in kolesarjenje. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da je zaradi vse več dokazov o škodljivosti nujno bolj odločno ukrepanje.