N. V. | 31. 7. 2023, 10:13

Ste že slišali za ortosomnijo? Mnogi ljudje imajo to motnjo, ne da bi sploh vedeli

Profimedia

Izbrskali smo koristne nasvete, kako se spopasti s to težavo.

Strokovnjakinja za spanje je podala nekaj nasvetov, kako se spoprijeti s težavo, za katero morda še niste slišali, a se mnogi med vami borite z njo. Imenuje se ortosomnija.

Ortosomnija se pojavi, ko ne morete spati ali ste pod stresom glede tega, koliko spite ter kakšna je kakovost spanja.

Fizioterapevtka in strokovnjakinja za spanje Sammy Margo pravi, da je ortosomnija lahko problematična. "Obsedenost s tem, da bi si zagotovili popoln spanec, nas lahko ponoči dejansko drži budne. Da bi izboljšali kakovost in kvantiteto spanja, ne smemo biti obsedeni s sledenjem spanja," pojasnjuje.

Simptomi ortosomnije

Simptomi ortosomnije vključujejo utrujenost, pa tudi razdražljivost, stres, tesnobo ter težave s koncentracijo in spominom. Da bi se spopadli s to težavo, ima Margova nekaj koristnih nasvetov, ki bi vam lahko pomagali brez težav zaspati.

Znebite se svojega mobilnega telefona

Za začetek se je treba odpovedati tesnobi in stresu zaradi aplikacij in pametnih ur, ki spremljajo spanec, kar mnogi vidijo kot glavno referenco. Margova poudarja, da tovrstni pripomočki niso stoodstotno natančni.

Profimedia

Če se lahko izognete fiksiranju na statistiko, boste imeli boljši spanec. Poleg tega vsakogar, ki uporablja te naprave, opozarja, da sploh niso uvrščene med medicinske pripomočke. "Sleep trackerje je treba obravnavati kot naprave za življenjski slog ali zabavo, saj jih ne regulira nobena organizacija," je dejala.

Kaj storiti pred spanjem?

Torej, če želite zvečer nekoliko lažje zaspati, je tukaj nekaj nasvetov. Pred spanjem ne uporabljajte svojih pametnih telefonov. Znano je, da za dober spanec pomaga skrajšanje časa, ki ga pred spanjem preživite pred ekranom, oziroma spanje popolnoma ločeno od mobilnika.

Margova predlaga, da raje naredite stojo na glavi – koristno je, če pred spanjem ​​nekaj časa preživite z glavo navzdol. "Poskusite narediti stojo na glavi pred spanjem, namesto da brskate po telefonu, saj lahko v nasprotju s splošnim prepričanjem pomaga pri kroženju sveže krvi v možgane in pri razstrupljanju nadledvičnih žlez. Položaj zagotavlja, da se pred spanjem počutite bolj pozitivno in svobodno. Ta položaj je lahko zelo koristen, če trpite za anksioznostjo, stresom in strahom," je dejala.

Profimedia

"Kombinacija stoj na glavi z dolgim in počasnim dihanjem ustvari vrhunsko razbremenitev stresa. Vzemite si čas, ko prvič preizkušate ta gib. Vadite ob steni, saj vam bo omogočila, da se podpirate, dokler vam ni dovolj udobno, da gib izvajate sami," je za LadBible zaključila Margova.

Nazadnje in najpomembneje: poslušajte, kaj vam sporoča telo. Margova je dejala: "Sami najbolje veste, kaj vam ustreza. Vse je odvisno od tega, kako se počutite, ko se zbudite. Če se zbudite polni energije in pripravljeni na dan, ki je pred vami, obstaja velika verjetnost, da spite dovolj kakovostno. Ne potrebujete sledilnika, da vam to pove."

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem