Zdravstveni delavci nujno pozivajo k cepljenju.
Zdravstvene oblasti v Angliji bijejo bitko proti izbruhu ošpic, bolezni, ki je bila pred več kot desetletjem že izkoreninjena. Letos je bilo v Angliji potrjenih skoraj 2500 primerov okužb, kar predstavlja največji izbruh ošpic v zadnjem desetletju. Ošpice so že terjale življenje otroka, zaradi česar zdravstveni delavci starše nujno pozivajo k cepljenju otrok.
Po podatkih britanske agencije za zdravstveno varnost (UKHSA) je otrok umrl v prvem četrtletju leta 2024, in sicer zaradi zapletov, povezanih z ošpicami. "Z ošpicami, ki še naprej krožijo po Angliji, in ob žalostni izgubi mladega življenja je pravočasno cepljenje pomembnejše kot kdajkoli prej," je dejala dr. Vanessa Saliba iz UKHSA. Poudarila je tudi, da sta dve tretjini vseh primerov okužb zabeleženi pri otrocih, mlajših od deset let.
Nizka precepljenost v večjih mestih
Največ primerov ošpic je bilo zabeleženih v večjih mestih, kot so London, Liverpool, Manchester in Birmingham, kjer je precepljenost med otroki še posebej nizka. V nekaterih delih teh mest je manj kot polovica otrok prejela oba odmerka cepiva OMR (ošpice, mumps in rdečke).
London je z več kot 47 % vseh prijavljenih primerov najbolj prizadeta regija. V mestnih četrtih Lambeth in Wandsworth so zabeležili največ primerov okužb – kar 172 v Lambethu in 145 v Wandsworthu. V Birminghamu je bilo potrjenih 329 primerov ošpic, kar je največ v tem območju od devetdesetih let prejšnjega stoletja. Kljub temu je London najbolj prizadeto območje v celotni Angliji.
Nacionalna zdravstvena služba (NHS) je sprožila akcijo za pospešeno cepljenje, saj je ugotovljeno, da je kar 3,4 milijona otrok v Angliji premalo ali sploh ne cepljenih proti ošpicam. Trenutno je približno 85 % otrok do petega leta starosti prejelo oba odmerka cepiva OMR, medtem ko svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da je za preprečitev izbruhov bolezni potrebna precepljenost vsaj 95 %.
"Ošpice je mogoče preprečiti z dvema odmerkoma cepiva OMR, vendar pa veliko število otrok po državi še vedno ni cepljenih in so zato izpostavljeni tveganju resnih bolezni ali celo trajnih zapletov," opozarja dr. Saliba in dodaja: "Noben starš si tega ne želi za svojega otroka. Ne odlašajte, ukrepajte danes in zagotovite, da bodo vsi otroci deležni najboljše možne zaščite."
Posledice ošpic so lahko usodne
Ošpice najpogosteje povzročajo vročino, nahod, kašelj, rdeče oči, vneto grlo in značilen kožni izpuščaj, ki običajno izgine v dveh tednih. Kljub temu pa lahko bolezen privede do resnih in celo usodnih zapletov, kot so trajne invalidnosti ali smrt.
V redkih primerih lahko ošpice povzročijo subakutni sklerozirajoči panencefalitis (SSPE), redko bolezen, ki povzroča otekanje možganov in vodi v motnje spomina, spremembe razpoloženja, nehotene trzljaje mišic, krče ter včasih tudi slepoto. SSPE lahko vodi v komo ali trajno vegetativno stanje, kjer so smrtne posledice neizogibne zaradi vročine, odpovedi srca ali nezmožnosti možganov za nadzor vitalnih organov.
Kako zaščititi otroke?
Otroci prejmejo prvi odmerek cepiva OMR pri starosti enega leta, drugi odmerek pa pri treh letih in štirih mesecih, tik preden začnejo šolanje. Če so zamudili katerikoli odmerek, jih starši lahko kadarkoli cepijo pri svojem zdravniku. Cepivo OMR vsebuje žive oslabljene viruse in se prejme z injiciranjem; virusi so toliko oslabljeni, da pri zdravih osebah ne morejo povzročiti bolezni. Prvo cepivo proti ošpicam so razvili leta 1963, leta 1968 pa je bilo odobreno za uporabo.
Necepljeni otroci, ki pridejo v stik z okužbo, morajo po navodilih strokovnjakov ostati doma vsaj 21 dni. Prav tako se okuženim svetuje, da se izogibajo nakupovanju in uporabi javnega prevoza, saj so ošpice izredno nalezljive – en bolnik lahko okuži do 20 drugih ljudi.
Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu