Zdravje Promocijsko sporočilo

Otrdelost sklepa – kako jo premagati brez operacije?

28. 4. 2025, 14:15
Otrdelost sklepa – kako jo premagati brez operacije? (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Ste kdaj opazili, da je zaradi otrdelosti sklepov vaše gibanje rok in nog precej oteženo? Občutek togosti ni le neprijeten, temveč močno vpliva na vsakodnevne aktivnosti.

Otrdelost sklepov je precej pogost a večkrat spregledan pojav, ki ob neustrezni obravnavi lahko povzroča dolgoročne posledice!

Pomembno je vedeti, da otrdelost sklepa ni nekaj, kar bi morali tolerirati. Če se težavi ne posvetite pravočasno, lahko ta s časom namreč vodi v trajno omejeno gibljivost in povečano bolečino, kar vpliva na več aspektov vašega življenja. 

V kliniki Medicofit se terapevti osredotočajo na učinkovite terapevtske pristope, ki vam pomagajo povrniti gibljivost in zmanjšati bolečine, brez potrebe po operaciji. Vas zanima kakšnim smernicam sledijo?

Kaj je otrdelost sklepa in zakaj nastane?

Otrdelost sklepa je stanje pri katerem gibljivost sklepa postane omejena, zaradi česar se pri pacientih lahko pojavijo težave pri izvajanju vsakodnevnih nalog in gibih prijemanja ter upogibanja.

Gre za sklepno togost, katero spremljajo bolečina, oteklina ter občutek "blokade" v sklepu. Čeprav jo mnogi povezujejo z osteoartritisom, lahko otrdelost nastane zaradi različnih vzrokov kot so vnetje, poškodbe in spremembe v tkivih.

Otrdelost sklepa – kako jo premagati brez operacije?
promocijska fotografija

Ko se okoli sklepa pojavi oteklina in se začne nabirati tekočina (sklepni izliv), je posledično prostor v sklepu zmanjšan, kar vodi v otrdelost, ki pa ne predstavlja le mehanskega problema, temveč tudi biološki proces. 

Vsaka celica v sklepu zaznava zunanje sile in nanje reagira, kar pomeni, da gre za dinamičen in živ proces. Na gibljivost vplivajo tako mehanski dejavniki kot tudi celični procesi, ki omogočajo odzivanje na spremembe v okolju sklepa!

Glavni vzroki za sklepno otrdelost

Otrdelost sklepa je posledica več medsebojno povezanih procesov, ki vplivajo na gibljivost in udobje v sklepu. Eden najpogostejših vzrokov je oteklina mehkih tkiv okoli sklepa (edem), ki zaradi povečane prostornine ovira gibanje in ustvarja občutek ''zategnjenosti''.

Otrdelost sklepa – kako jo premagati brez operacije?
promocijska fotografija

Podobno se dogaja tudi pri sklepnem izlivu, pri čemer se v sklepu nabere tekočina, kar dodatno zmanjša njegovo gibljivost!

Med posameznimi plastmi tkiv se lahko tvorijo tudi adhezije (nefiziološka usmeritev oziroma vezava vlaken), ki preprečujejo gladko gibanje.

V kroničnih primerih spremembe nastanejo tudi na kosteh – zaradi dolgotrajne obrabe ali vnetja lahko nastanejo t. i. kostni izrastki (osteofiti), ki dodatno omejujejo gibanje in povzročajo bolečino (značilno za artritis).

Kako prepoznamo, da je sklep otrdel?

Otrdelost sklepa se pogosto kaže z občutkom zategnjenosti, omejene gibljivosti ali notranjega “upora” pri gibanju. Za mnoge paciente je prvi opazen znak jutranja togost – sklep se zdi "trd", gibanje je omejeno, spremlja pa ga tudi neprijetna bolečina.

Občutek je največkrat posledica vnetja in oteklin v sklepu ali okoliških tkivih. Temu rečemo začasna otrdelost, saj običajno popusti v prvih 15 minutah po začetku gibanja ali razgibavanja.

Otrdelost sklepa – kako jo premagati brez operacije?
promocijska fotografija

V določenih primerih se togost z gibanjem ne izboljša ali pa napreduje izjemno počasi. Takrat govorimo o (dolgo)trajni otrdelosti, ki pogosto izhaja iz strukturnih sprememb v tkivih kot so brazgotine, zadebelitve ovojnic ali adhezije. Gre za globlje motnje, pri katerih gib ni le boleč, temveč fizično omejen. Sklep postane manj odziven, gibanje je okrnjeno, občutek pa je kot bi gib nekaj zadrževalo ali "blokiralo".

Otrdelost torej ni le občutek, temveč stanje, ki ima lahko v ozadju precej različne mehanizme – od vnetnih procesov do trajnih sprememb v mišicah, vezeh, kitah ali sklepni kapsuli. 

Pacienti, ki zaradi težav s sklepi obiščejo kliniko Medicofit večkrat poročajo o sklepni togosti na takšen način: "Zjutraj imam občutek, kot da se je nekaj zagozdilo. Potrebujem nekaj časa, da se  malo razhodim, šele potem postane bolje."

Če takšne težave prezremo ali jih preprosto pripišemo staranju ali "utrujenosti", lahko dolgoročno privedejo do resnih omejitev v gibljivosti, zmanjšane kakovosti življenja in celo do bolečih kompenzacij po telesu. 

Diagnostika otrdelosti sklepa

Ko pacient pride na pregled zaradi občutka togosti ali zmanjšane gibljivosti sklepa, je sprva pomemben temeljit pogovor oziroma anamneza. Zdravnik ali fizioterapevt najprej poskuša popisati naravo simptomov. Le ta poizve:

● Kdaj se otrdelost pojavlja?
● Kako dolgo traja?
● Se izboljša z gibanjem ali ne?
● Je povezana z bolečino, oteklino, travmo ali operacijo?

Na podlagi zbrane anamneze se ustvari začetna klinična slika, ki ji sledi fizični pregled, s katerim se potrjujejo ali izključujejo določene hipoteze. 

Med pregledom se najprej ocenita aktivna in pasivna gibljivost sklepa – torej, v kakšnem obsegu lahko pacient sklep premika sam in koliko gibanja je mogoče, ko gib izvede terapevt. Pomemben del ocene vključuje tudi zaznavanje elastičnosti mehkih tkiv, pri čemer se poskuša ugotoviti, ali je občutek med gibanjem trd, elastičen ali mehansko omejen. 

Poleg tega se spremlja prisotnost bolečine, oteklin in morebitnih vidnih sprememb ali deformacij sklepa. Terapevt se poslužuje tudi palpatornega ocenjevanja, pri čemer tipa morebitne spremembe v teksturi in napetosti mišic in vezi.

Če obstaja sum na globlje strukturne spremembe, kalcifikacije ali degeneracije hrustanca, se izvede tudi slikovna diagnostika, ki vključuje ultrazvok (za mehka tkiva, vnetje, izlive), RTG (za spremembe v kosteh in sklepih) ter po potrebi MRI (za podrobnejšo sliko vezi, tetiv, sklepne kapsule).

Zdravljenje sklepnih težav

Pri zdravljenju otrdelosti se najprej poslužujemo konzervativnih metod, ki so usmerjene v zmanjšanje vnetja, bolečine ter postopno izboljšanje gibljivosti. Ključno je, da se z zdravljenjem začne pravočasno oz. preden pride do trajnih sprememb v mehkih tkivih ali sklepni strukturi.

Pacient se lahko najprej odloči za protivnetna zdravila (nesteroidni antirevmatiki), ki zmanjšujejo bolečine in oteklino, v določenih primerih pa tudi za lokalno injiciranje kortikosteroidov.

Otrdelost sklepa – kako jo premagati brez operacije?
promocijska fotografija

Čeprav po navadi injekcije nudijo hitro olajšanje, gre zgolj za kratkotrajno rešitev, ki ne naslavlja vzroka omejene gibljivosti!

Kadar osnovni ukrepi ne zadostujejo ali je gibljivost že precej omejena, se zdravljenje nadaljuje s fizioterapevtsko obravnavo. Ta v kliniki Medicofit poteka v skladu z individualo prilagojenim pristopom, ki naslavlja pacientove primanjkljaje in potrebe.

Rehabilitacija sklepov v kliniki Medicofit

Ko otrdelost sklepa močno začne ovirati vsakodnevno gibanje, vpliva na kakovost življenja in pacientu povzroča neznosne bolečine, je jasno, da čakanje ni več rešitev. 

V kliniki Medicofit se rehabilitaciji sklepov posvečajo z visoko stopnjo strokovnosti ter individualizacije z namenom, da pacientu povrnejo normalno gibljivost, funkcionalnost in samozavest v svoje gibanje.

Otrdelost sklepa – kako jo premagati brez operacije?
promocijska fotografija

Pri rehabilitaciji sklepov ne gre zgolj za "razgibavanje", temveč za skrbno zasnovan terapevtski proces, ki temelji na natančni klinični diagnostiki, oceni vzroka otrdelosti in sistematičnem terapevtskem načrtu!

Fizioterapevti se osredotočijo na zmanjšanje bolečine in otekline ter izboljšanje elastičnosti mehkih tkiv okoli sklepa. Izvajajo različne manualne tehnike in napredno instrumentalno terapijo kot sta Summus laser in ultrazvočna krioterapija Sixtus .

Ko je dosežena osnovna gibljivost in se vnetni procesi nekoliko zmanjšajo, ima glavno nalogo kineziološki del ekipe. Kineziologi v kliniki Medicofit načrtujejo vaje, ki so usmerjene v povrnitev funkcionalne moči, natančne kontrole gibanja ter vzdržljivosti mišic, ki sklep stabilizirajo.

Velik poudarek je na izboljšanju koordinacije in propriocepcije, ki pacientom zagotavljata dobro pripravo na vsakodnevne izzive!

Posebnost klinike Medicofit je predvsem celostni pristop – ne rehabilitirajo zgolj posameznega sklepa, ampak telo kot celoto. Pogosto otrdelost ni zgolj lokalni problem, ampak posledica porušenih gibalnih vzorcev, nepravilnih obremenitev ali preteklih poškodb. 

Otrdel sklep ni težava, ki bi jo morali sprejeti kot "nekaj normalnega". Z ustreznim strokovnim pristopom je težavo mogoče učinkovito obvladati, pri tem pa vam lahko pomaga sodobna klinika Medicofit!