Nova študija razkriva, kaj se zgodi, ko prenehate jemati ozempic (in rezultati so skrb vzbujajoči)

19. 11. 2024, 06:00 | L. PA.
Deli
Nova študija razkriva, kaj se zgodi, ko prenehate jemati ozempic (in rezultati so skrb vzbujajoči) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ozempic, izvirno zdravilo za sladkorne bolnike, so pograbili ljudje po vsem svetu, da bi jim pomagal pri izgubi telesne teže.

Predobro, da bi bilo res: zdravilo ozempic, originalno namenjeno sladkornim bolnikom, je številnim ljudem po svetu resda pomagalo pri izgubi telesne teže, a ljudje, ki prenehajo jemati ozempic ali wegovy, še eno zdravilo z aktivno učinkovino semaglutidom, ki naj bi pomagalo ljudem zaradi težav s prekomerno težo, se bodo verjetno soočili z resnimi zdravstvenimi težavami, po poročanju portala Daily Mail razkriva nova ameriška študija. 

Omenjena študija, objavljena v strokovni reviji Journal of the American Medical Association, je pokazala, da je večina ljudi, ki so prenehali jemati semaglutid – v ZDA jih veliko preneha po letu ali dveh, bodisi ker dosežejo želeno težo bodisi ker so ta zdravila izjemno draga, okoli tisoč evrov mesečno –, ponovno pridobila približno dve tretjini izgubljene teže, obenem pa se jim je poslabšalo zdravje, med drugim so imeli višji krvni tlak in holesterol ter povečano tveganje za srčne bolezni.

Zato se raziskovalci zdaj sprašujejo, ali se ga, čeprav zdravilo v prvih fazah jemanja dejansko pripomore k zniževanju krvnega tlaka in zmanjševanju tveganja za srčni napad ali možgansko kap, sploh izplača začeti jemati ali pa posledice prenehanja jemanja na koncu izničijo prvotne pozitivne učinke, piše Daily Mail.

Ugotovive omenjene študije kažejo tudi, da ljudje, ki uporabljajo semaglutid za uravnavanje telesne teže in kardiometabolične izboljšave, morda potrebujejo dolgoročno uporabo, da ohranjajo te koristi.

Morda vas zanima tudi:

Pretekle raziskave, povezane z zdraviloma ozempic in eegovy, so pokazale, da je po 68 tednih injekcij povprečen bolnik izgubil več kot 15 odstotkov svoje telesne teže. Vendar pa je v 12 mesecih po koncu zdravljenja približno 300 bolnikov ponovno pridobilo približno dve tretjini izgubljene teže. Strokovnjaki so tako že v preteklosti namigovali, da je treba zdravilo uporabljati vse življenje, da bi se znebili kilogramov. Avtorji te študije pa zdaj pravijo, da bi se morali zdravniki in pacienti pogovoriti tudi o tem, kaj bi se lahko zgodilo, če se zdravljenje prekine.

Poleg neželenih posledic pri ljudeh, ki prenehajo jemati ta zdravila, se je v preteklosti sicer poročalo tudi o nevarnih stranskih učinkih pri ljudeh, ki aktivno uporabljajo semaglutid, kot so huda slabost in bruhanje, samomorilne misli in paraliza želodca.

Ozempic in revolucija v zdravljenju debelosti

Uvedba zdravila ozempic, ki ga je Uprava za hrano in zdravila v ZDA najprej odobrila za zdravljenje sladkorne bolezni, in njegovega sestrskega zdravila wegovy, ki je zdaj odobreno za hujšanje, je v zdravljenje debelosti prinesla pravo malo revolucijo.

Dokazano je namreč, da ta zdravila pomagajo ljudem izgubiti približno pet do dvajset odstotkov telesne teže. Široka uporaba teh zdravil je tako v ZDA že vplivala na nacionalno stopnjo debelosti, ki je v letu dni padla za skoraj pet odstotkov. Kar petim milijonom Američanov so zdravniki leta 2023 predpisali semaglutid, skoraj štirje od desetih pa so ga jemali posebej za hujšanje, ne za zdravljenje sladkorne bolezni.

Ker se bo uporaba semaglutidov v ZDA verjetno še povečevala, bi se morali zdravniki, oblikovalci in strokovnjaki za javno zdravje začeti ukvarjati tudi z vse večjim številom ljudi, ki jemanje zdravila po določenem času opustijo, zaključujejo avtorji študije.

Skrivnostna preobrazba v osrčju Ljubljane: osupljiv pogled na zgradbo, ki bo dobila povsem novo podobo

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"