Nosite jo vsak dan, a lahko vas zastruplja: nova študija prinaša šokantne ugotovitve

1. 2. 2025, 08:00 | L. PA.
Deli
Nosite jo vsak dan, a lahko vas zastruplja: nova študija prinaša šokantne ugotovitve (foto: Profimedia)
Profimedia

Če imate pametno uro s katerim od omenjenih paščkov, si morda nevede škodujete ...

Pametna ura naj bi bila pripomoček za zdravje – toda ironično lahko v nekaterih primerih zdravju bolj škoduje kot kaj drugega.

Tehnološki gigant Apple, ki se je poleg mobilnih naprav, iPadov in računalnikov v zadnjem času proslavil tudi s pametnimi urami, se je po poročanju medija The Register namreč znašel v tožbi zaradi domnevne uporabe visokih koncentracij tako imenovanih "večnih" kemikalij (PFAS) v paščkih svojih pametnih ur.

Tožba, vložena na sodišču v Kaliforniji, cilja na tri vrste paščkov za Apple Watch: osnovni športni trak (Sport Band), Ocean Band in Nike Sport Band. Apple navaja, da so te zapestnice izdelane iz fluoroelastomera, vendar tožniki trdijo, da ta oznaka prikriva prisotnost PFAS.

Da paščki pametnih ur pogosto vsebujejo visoke koncentracije nevarnih kemikalij PFAS, je ugotovila raziskava, ki so jo izvedli na ameriški univerzi Notre Dame v Indiani. Analizirali so 22 blagovnih znamk zapestnic in v 15 primerih odkrili visoke ravni PFAS, ki so bile bistveno višje kot v večini potrošniških izdelkov in oblačil. Med testiranimi so bile vse najpopularnejše znamke teh zapestnic, poleg Appla še Nike, Fitbit in Google.

Omenjene kemikalije so povezane z različnimi zdravstvenimi tveganji, vključno s povečanim tveganjem za raka, oslabljenim imunskim sistemom, zmanjšano plodnostjo in potencialnimi škodljivimi vplivi na nerojene otroke.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Home Healthology (@homehealthology)

Uporabljajo se v vsakodnevnih izdelkih, kot so oblačila, čistila, posoda s premazom proti prijemanju in higienski pripomočki, saj so praktične zaradi odpornosti proti vodi, maščobam in kemikalijam. Vendar so po drugi strani izjemno škodljive za zdravje in okolje.

V naravi se razgrajujejo izjemno počasi, zaradi česar jih tudi imenujemo "večne kemikalije". Nekatere spojine PFAS se, če smo jim dolgo izpostavljeni, lahko tudi kopičijo v telesu. Pri zapestnicah pametnih ur je tveganje za vnos še večje, ker se neposredno dotikajo kože in jih ljudje nosijo dolge ure ali celo ves dan, sploh pa med športnimi aktivnostmi, ko je koža segreta in prepotena.

Med najdenimi kemikalijami je bila perfluoroheksanojska kislina (PFHxA), ki so jo odkrili v 40 % testiranih zapestnic. Ta kemikalija se uporablja v oblačilih, preprogah, papirju in insekticidih ter je povezana z boleznimi jeter. Evropska unija je celo predlagala prepoved PFHxA v potrošniških izdelkih, vključno z zapestnicami za ure.

Znanstveniki so našli tudi PFOA, eno najnevarnejših spojin iz skupine PFAS, za katero je ameriška Agencija za varstvo okolja (EPA) določila, da že najmanjša količina v pitni vodi ni varna.

Morda vas zanima tudi:

Apple obtožen zavajanja

Tožniki trdijo, da je Apple dobro vedel za prisotnost PFAS v svojih izdelkih in za njihovo škodljivost. Pri tem se sklicujejo na izjavo podjetja iz leta 2022, v kateri se zavezujejo, da bodo postopoma opustili uporabo PFAS.

Kljub tej obljubi pa Apple potrošnikom nikoli ni jasno razkril, kateri izdelki še vedno vsebujejo te nevarne kemikalije, temveč jih še naprej prodaja, ne da bi opozoril na tveganja. Tožba trdi, da bi lahko Apple uporabljal varnejše alternative, a tega ni storil, kar je v nasprotju z zakonodajo o varstvu potrošnikov.

Zahtevajo, da Apple ustavi prodajo domnevno spornih zapestnic, jih umakne s trga in plača odškodnino prizadetim potrošnikom. Uporabnikom pametnih ur pa strokovnjaki svetujejo, naj se, če jih že nosijo, odločajo za zapestnice iz silikona, saj običajno ne vsebujejo PFAS.

Novo na Metroplay: Ana Grdadolnik o nastopu na letošnji Emi, glasbeni karieri in prostem času