Ste si kdaj predstavljali, da bi lahko resne bolezni, kot je pljučni rak, odkrili zgolj z enostavnim testom urina? Zdaj se zdi, da je to na dosegu roke.
Znanstveniki z Univerze v Cambridgeu in Inštituta za zgodnje odkrivanje raka so razvili prvi urinski test, ki bi lahko pomagal pri zgodnjem odkrivanju pljučnega raka. Test je bil uspešno preizkušen na miših, raziskovalci upajo na klinične preizkuse na ljudeh.
Pljučni rak je ena od oblik raka, ki se navadno odkrije zelo pozno, kar pomeni manj uspešno zdravljenje. Raziskovalci upajo, da bo nov urinski test to spremenil, poroča Guardian. Zgodnejša diagnoza bi pomenila tudi zgodnejši začetek zdravljenja in večjo verjetnost za ozdravitev.
Kako deluje test?
"Vemo, da se pred pojavom raka v prizadetih tkivih zgodijo spremembe. Ena od teh sprememb je kopičenje poškodovanih celic, ki sicer niso dovolj poškodovane, da bi jih lahko odstranili, vendar dovolj, da sproščajo signale, ki reprogramirajo tkivo in ga naredijo idealnega za razvoj raka," je pojasnila profesorica Ljiljana Fruk.
Test deluje prav na podlagi prepoznavanja proteinov, ki jih izločajo tako imenovane zombi celice – starajoče se in v večini primerov poškodovane celice, ki so še žive, a se ne morejo več deliti ali rasti, neposredno pa vplivajo na okolico in s tem spodbudijo nastanek rakavih celic. Znanstveniki so zdaj razvili sistem, ki v urinu pokaže prisotnost teh proteinov. Urinu bodo dodali nekaj raztopine srebra – iste srebrove spojine, ki se je nekoč uporabljala za razvoj analognih fotografij. Če so v pljučnih celicah prisotni proteini, bo urin po dodajanju srebra spremenil barvo.
"Tako lahko ugotovimo, ali so v telesu prisotne patološke spremembe, ki bi lahko vodile v raka," je znanstvenica pojasnila, da bi test osebnim zdravnikom že mesece ali leta pred dejanskim razvojem pljučnega raka povedal, da se v telesu nekaj dogaja. Obenem so stremeli k temu, da bi bil test cenejši od ostalih alternativ odkrivanja pljučnega raka.
Pljučni rak
Pljučni rak je drugo najpogostejše rakavo obolenje na svetu po pojavnosti in najpogostejše po smrtnosti. V Sloveniji je po pogostnosti na tretjem mestu. Za to boleznijo zboli več kot 1500 ljudi na leto, kažejo podatki ljubljanskega onkološkega inštituta.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven